W ubiegłym tygodniu gigant sprzedaży elektronicznej Amazon ogłosił, iż planuje uruchomienie platformy Kindle Worlds. Za jej pośrednictwem możliwe będzie dokonywanie sprzedaży tzw. fanfików (z ang. fan fiction) czyli opowiadań tworzonych w większości przez amatorów, nawiązujących do istniejących znanych powieści, filmów czy komiksów. A wszystko to zgodnie z prawem.

Fanfiki publikowane są zazwyczaj na blogach oraz w tzw. fanzinach czyli gazetach i magazynach online prowadzonych przez fanów danego tytułu bądź autora. W opowiadaniach opisywane są zazwyczaj alternatywne dzieje głównych bohaterach, wydarzenia sprzed okresu, którego dotyczy oryginał lub kontynuacja losów najbardziej interesujących postaci. Czerpanie korzyści z fanfików w większości krajów świata nie jest możliwe, gdyż stanowi naruszenie praw autorskich. Z tego powodu nie były one do tej pory publikowane poza blogami i fanzinami.

Jak na razie, dzięki umowie między Amazonem a Alloy Entertainment (oddział telewizyjny Warner Brothers), na Kindle Worlds można tworzyć opowiadania dotyczące trzech seriali telewizyjnych – „Plotkary”, „Pamiętników wampirów” i „Słodkich kłamstewek”. Schemat działania jest prosty – autor fanfika udostępnia swój utwór na platformie, a zainteresowani kupnem po uregulowaniu należności ściągają go na swój komputer, telefon bądź tablet. Honorarium autorskie z tytułu każdej sprzedaży wyniesie 35% ceny jeśli twórca napisał więcej niż 10 tys. słów lub więcej i 20% w przypadku opowiadań między 5 a 10 tys. słów. Amazon Publishing będzie z kolei posiadał prawo do publikacji fanfika na całym świecie.

Niektórzy uznani autorzy nie pochwalają tworzenia alternatywnych wersji zdarzeń swoich dzieł przez ich fanów. Istnieje jednak wielu, którzy wręcz do tego zachęcają (np. JK Rowling, Stephenie Meyer i Joss Whedon). Najbardziej popularnymi inspiracjami dla fanfików są „Harry Potter”, „Star Trek” i „Buffy: Postrach wampirów”, a ostatnio również saga „Zmierzch”. Kindle Worlds na początku będzie dostępne tylko w Ameryce.