Giełda Papierów Wartościowych w Nowym Jorku zostanie sprzedana o ponad dwieście lat młodszemu konkurentowi – Intercontinental Exchange (ICE) – za 8 miliardów dolarów. ICE, która działa na rynku od nieco ponad dziesięciu lat, oferuje gotówkę i udziały za wykup NYSE Euronext, jednak by transakcja doszła do skutku konieczna jest zgoda odpowiednich władz. Jeśli tak się stanie, powstanie trzecia na świecie pod względem wielkości grupa giełdowa.

W ubiegłym roku amerykański Departament Sprawiedliwości zablokował zamiar wrogiego przejęcia NYSE Euronext przez ICE i Nasdaq OMX, które oferowały 11 miliardów dolarów. Podobnie nie doszły do skutku plany Deutsche Boerse, zarządzającej Giełdą Papierów Wartościowych we Frankfurcie, której projekt przejęcia został zablokowany przez władze europejskie. Tym razem ICE zdecydowało się na samodzielne przejęcie parkietów z Wall Street, co spotkało się z pozytywną reakcją ze strony NYSE Euronext.

ICE, specjalizująca się w handlu energią i surowcami (między innymi towarami takimi jak cukier, bawełna czy kawa), ma nadzieję, że po przejęciu NYSE spółka będzie miała silniejszą pozycję na rynku, a także będzie obsługiwać klientów w szerokim zakresie wykorzystując globalne marki, wiedzę i infrastrukturę. Strategia ICE zakłada wydzielenie Euronextu, czyli tej części działalności, która obsługuje giełdy papierów wartościowych w Paryżu, Brukseli, Amsterdamie i Lizbonie.

Na czele powiększonej spółki pozostanie dotychczasowy dyrektor generalny Intercontinental Exchange Jeffrey Sprecher, zaś do rady dyrektorów ICE dołączy czterech przedstawicieli NYSE. W rezultacie powyższych oświadczeń i planów wartość udziałów NYSE Euronext wzrosła o 32%, podczas gdy wartość akcji ICE spadła o 4%. Wciąż jednak plany przejęcia oczekują na akceptację władz.