Dobre wiadomości dla pań marzących o milionowych, a nawet miliardowych fortunach. Coraz więcej kobiet zdobywa swoje miejsce w rankingach najbogatszych obywateli świata. Według opublikowanego ostatnio raportu UBS i PricewaterhouseCoopers, populacja pań miliarderek zwiększyła się w ciągu ostatnich 20 lat o… 660%. Liczba kobiet, które dysponują tak wielkimi majątkami, wzrosła z 22 w 1995 roku do 145 w 2015 roku. Być może same wielkości nie są imponujące, jednak dynamika wzrostu robi wrażenie.

Artykuł na ten temat ukazał się na łamach CNN Money. Według raportu, panie budują swoje fortuny zarabiając na nieruchomościach, w branży przemysłowej i na działalności związanej z ochroną zdrowia. Co ważne, kobiety wchodzą do elitarnego klubu zarówno jako przywódczynie rodzinnych dynastii, jak i będąc twórczyniami swoich własnych przedsięwzięć biznesowych. Panie radzą sobie świetnie w pomnażaniu fortun, w tym również tych przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Jednocześnie promują rodzinny styl zarządzania organizacją oraz działalność filantropijną.

Jak podają twórcy raportu, 80% światowych miliarderek to panie pochodzące ze Stanów Zjednoczonych i z Europy, jednak większość z nich odziedziczyła swoje fortuny. Z kolei w Azji notuje się wyższy odsetek przedsiębiorczych kobiet budujących od zera prawdziwe imperia. Stanowią one ponad połowę Azjatek miliarderek. Mimo dobrych wiadomości dla pań, panowie nadal dominują w zestawieniach najbogatszych (ich odsetek w rankingu wynosi aż 90%). Jednak dynamika wzrostu jest w ich przypadku nieco mniejsza – od 1995 r. przybyło ich „jedynie” 520%.

Analitycy przygotowujący raport, którym objęto ponad 1,3 tys. miliarderów z całego świata twierdzą, że w przyszłości do klubu miliarderek dołączy jeszcze więcej kobiet. Najbogatszych przybywa w szybszym tempie niż rozwija się gospodarka światowa, dlatego też w kolejnych latach należy spodziewać się dalszych, znacznych przyrostów liczby bogaczy. Jak podaje CNN Money, w ciągu ostatnich dwóch dekad, fortuny miliarderów wzrosły ośmiokrotnie – do poziomu 5,4 biliona dolarów w 2014 roku, podczas gdy globalny PKB wzrósł trzykrotnie do ponad $ 77 bilionów dolarów.