Jeden z największych dostawców usług i technologii telekomunikacyjnych, Ericsson, zakończył pierwszy etap zakupu polskiej spółki Ericpol. Ostateczne przejęcie działalności i udziałów Ericpola w Polsce i na Ukrainie nastąpi w pierwszym kwartale 2016 roku.

Zatrudniający obecnie ponad dwa tysiące pracowników Ericpol został założony w 1991 roku w Łodzi, by świadczyć usługi z zakresu testowania oprogramowania dla Ericssona. Dynamiczny rozwój Ericpola jest w głównej mierze oparty na współpracy ze swoim pierwszym, a zarazem największym klientem. Przez blisko 25 lat działalności spółki powstały biura w Łodzi, Krakowie, Gnieźnie i Warszawie, a także spółki zależne w Szwecji, na Białorusi i Ukrainie. Znacząco rozszerzył się zakres usług oraz liczba obszarów, w których są świadczone. Poza telekomunikacją, spółka działa również w branży motoryzacyjnej, medycznej, finansowej, a także w sektorze publicznym.

Z kolei Ericsson jest potentatem w branży: posiada ponad 35 proc. udziałów w globalnym rynku telekomunikacyjnym i zatrudnia około 118 tysięcy osób w 180 krajach. Jest właścicielem około 32 tysięcy patentów, w tym największej liczby kluczowych patentów z GSM, WCDMA oraz LTE. Spółka kojarzona w Polsce głównie z telefonami, jest tak naprawdę gigantem, który od ponad stu lat wyznacza kierunek w telekomunikacji i bez którego nie powstałyby takie technologie jak na przykład popularny Bluetooth. Dla Ericssona przejęcie jednego ze swoich większych dostawców to przede wszystkim zabezpieczenie kompetencji i wiedzy. Ericsson przejmuje nie tylko specjalistów, z którymi współpracuje od lat, ale także pracowników zatrudnionych w obszarach niezwiązanych z telekomunikacją.

Jakie będą konsekwencje tej transakcji dla pracowników Ericpola i dla naszego kraju? Przede wszystkim jedna z najczęściej nagradzanych polskich spółek, osiągająca ponad 250 milionów złotych przychodów rocznie, zostanie włączona do globalnej korporacji. Nie wiadomo, jak zmieni się struktura spółki ani czy podatki będą nadal odprowadzane w Polskie. Co więcej, słynący ze stabilności zatrudnienia Ericpol może zostać poddany redukcjom, które wpisane są w strategię realizowaną w ostatnim czasie przez Ericssona w Szwecji. Oby jednak szwedzki uścisk okazał się przyjazny.