Jak co roku Forbes opublikował listę 400 najbogatszych Amerykanów. Od 19 lat niezmiennie pierwsze miejsce zajmuje Bill Gates dysponujący fortuną opiewającą na 66 miliardy dolarów, czyli o 7 miliardów więcej niż w ubiegłym roku.

Całkowita wartość majątku amerykańskich super bogaczy z rankingu Forbesa wzrosła w porównaniu do zeszłego roku o 13% i wynosi 1,7 biliona dolarów. Własność najbogatszych Amerykanów jest równa niemal jednej ósmej wartości gospodarki Stanów Zjednoczonych, której tempo rozwoju jest jednak znacznie wolniejsze. Średnio fortuna milionerów Forbesa jest warta 4,2 miliona dolarów i choć przeważająca większość z nich w 2012 roku pomnożyła swój majątek są i tacy, którym ostatnich kilka miesięcy przyniosło straty.

Nieznacznie gorszą pozycję niż przed rokiem zajęli między innymi król kasyn Sheldon Adelson i finansista George Soros wciąż mieszcząc się w pierwszej piętnastce najbogatszych. Największy spadek odnotował Mark Zuckerberg, założyciel i szef Facebooka, który z 14 miejsca w ubiegłorocznym rankingu spadł do czwartej dziesiątki tracąc prawie połowę swojej fortuny. Z kolei wysoko w czołówce utrzymali się „legendarny inwestor” Warren Buffett, Lawrence Joseph Ellison - założyciel i prezes Oracle Corporation oraz bracia Koch – właściciele spółki z branży chemicznej Koch Industries. W pierwszej dziesiątce rankingu figurują także spadkobiercy Sama Waltona, założyciela sieci supermarketów Walmart.

Na 392 miejscu ranking zamyka ex aequo dziewięciu bogaczy, z których każdy zgromadził fortunę wartą 1,1 miliarda dolarów. Chociaż są na końcu długiej listy, bynajmniej nie mają czego się wstydzić!