Money Advice Service, na zamówienie BBC, opracował kalendarz z poradami dla tych, którzy w 2016 chcą utrzymać w ryzach swoje domowe rachunki. Oto kilka wskazówek, jak oszczędzać w drugiej połowie roku.

Jak spędzić atrakcyjne wakacje nie rujnując własnego budżetu? Na przykład zamiast wydawać pieniądze na drogie napoje, zawsze warto mieć przy sobie butelkę z piciem przygotowanym w domu. W tym czasie bardzo często miasta albo gminy oferują swoim mieszkańcom darmowe koncerty, wystawy albo inne ciekawe wydarzenia, a wieczory spędzone u przyjaciół mogą być równie relaksujące co wyjścia do pubów. W lipcu i sierpniu dni są dłuższe, co przekłada się na więcej okazji do wydawania pieniędzy. Dobrze jest więc na bieżąco kontrolować, czy nie przekraczają one zaplanowanych kwot.

Money Advice Service podpowiada, że tematem godnym rozważenia we wrześniu są kwestie transportu. Właściciele samochodów powinni przeanalizować koszty utrzymania i eksploatacji auta, zaś korzystający z transportu publicznego – czy dokonują optymalnego zakupu biletów.

Z kolei październik, nazywany przez niektórych stopdziernikiem (ang. Stoptober), to okazja do walki z uzależnieniem. Palacze mogą zadbać nie tylko o swoje zdrowie, ale i o własne finanse, redukując liczbę wypalanych dziennie papierosów albo całkowicie rzucając kosztowny nałóg.

Jak ograniczyć wydatki w listopadzie? Ponieważ często jest to czas planowania obchodów firmowych mikołajek, Money Advice Service proponuje, żeby zacząć je od ustalenia ograniczeń dotyczących ceny ofiarowanych sobie nawzajem prezentów. Trudno jest znaleźć ciekawy podarunek, dla kogoś, kogo się ledwie zna, więc lepiej postawić na drobiazgi za 10 albo 20 złotych.

Poczynione w ciągu całego roku drobne oszczędności na pewno przydadzą się w grudniu. Gorączka świątecznych zakupów czy zakup sylwestrowej kreacji to wydatki, na które zgodnie z wcześniejszymi sugestiami powinniśmy już być przygotowani. Nie udało się? Money Advice Service podpowiada, że w ostatnich dniach grudnia można zacząć przygotowanie budżetu na 2017 rok, licząc, że tym razem wszystko pójdzie zgodnie z planem.