Napoleon Bonaparte, Margaret Thatcher czy szefowa Yahoo!, Marissa Mayer to przykłady osób, dla których sen nie był bądź nie jest najważniejszą potrzebą. Ci znani liderzy potrzebowali zaledwie od 4 do 5 godzin nocnego odpoczynku, by w pełni wykorzystywać swoje zdolności. Jednak jak przekonuje Tara Swart, zajmująca się badaniem mózgu, w przypadku większości ludzi sen jest podstawą prawidłowego funkcjonowania.

Podobnego zdania jest Jessica Payne, profesor Uniwersytetu Notre Dame w Indianie, która przekonuje, że istnieje bardzo silna zależność pomiędzy zdolnościami przywódczymi i innymi kompetencjami a odpowiednią ilością snu. Większość ludzi potrzebuje od 7 do 9 godzin, ale niestety wielu z nas nie może pozwolić sobie na tak długi nocny wypoczynek.Tymczasem jedynie 2 procent populacji jest w stanie przetrwać, śpiąc tylko 4 godziny w ciągu doby. Brak snu, zwłaszcza w długim okresie, często staje się powodem problemów z pamięcią, trudności w podejmowaniu decyzji, braku kreatywności, a także niemożności stosownego kontrolowania własnych emocji. Nawet jedna nieprzespana noc może skutkować kilku punktowym spadkiem IQ!

Zarówno Swart, jak i Payne pracują z przedstawicielami najwyższej kadry kierowniczej w charakterze coachów i często udzielają porad związanych z tak zwaną higieną snu. Złe nawyki wynikają między innymi z nieprawidłowej diety czy trybu życia. Ważne jest na przykład to, jak późno pijemy kawę albo alkohol, o której godzinie przestajemy wpatrywać się w monitor komputera, a nawet to, jakie zapachy nas otaczają. Obie specjalistki podkreślają również zalety drzemki: chwila snu w ciągu dnia przyczynia się do poprawy efektywności i pomysłowości. Jako ciekawostkę warto dodać, że firmą doceniającą moc drzemki jest Google, który umożliwia swoim pracownikom przerwę w objęciach Morfeusza.

Odpowiednia dawka snu może więc okazać się kluczem do sukcesu w zawodowym życiu. Szybszy czas reakcji, bardziej harmonijne relacje z innymi i wyższy poziom zdolności intelektualnych – czegóż więcej trzeba, aby dobrze wypaść? Wystarczy tylko dobrze się wysypiać!