Bank Centralny Wielkiej Brytanii (BoE) konsekwentnie realizuje zapowiedzi z początku tego roku. Właśnie ogłoszono, że w 2016 roku poddani Jej Królewskiej Mości będą mogli włożyć do portfeli plastikowe pieniądze. Nie chodzi jednak w tym przypadku o tzw. plastikowy pieniądz czyli karty płatnicze, ale o prawdziwe banknoty wykonane z tego materiału.

Zgodnie z komunikatem brytyjskiego Banku Centralnego, w 2016 roku wejdą do obiegu plastikowe pięciofuntówki, a już rok później dziesięciofuntówki. Nowe banknoty będą sukcesywnie zastępować swoje papierowe odpowiedniki. Z badań sondażowych przeprowadzonych przez pracowników Banku Centralnego wynika, że aż 87% ankietowanych osób było za wprowadzeniem plastikowych banknotów, a zaledwie 6% przeciwko. Jak argumentują władze BoE, wprowadzenie plastikowych banknotów będzie tańsze niż używanie ich tradycyjnych odpowiedników. Co prawda koszt wytworzenia jednej sztuki nowego banknotu jest nieco wyższy niż w przypadku dotychczasowych banknotów, ale ich trwałość jest aż 2,5 krotnie dłuższa, co z nawiązką rekompensuje poniesione nakłady. Dodatkowo, plastikowe banknoty mają być bardziej przyjazne środowisku naturalnemu.

Wprowadzane do obiegu pięciofuntówki wykonane są z cienkiego przezroczystego polimeru pokrytego specjalną warstwą umożliwiającą nanoszenie nadruków na banknocie. Właśnie w tej warstwie zatopione będą wszelkie zabezpieczenia przed fałszowaniem plastikowych banknotów. Od swoich poprzedników banknoty będą się także różnić wymiarami (będą mniejsze), co z kolei pociągnie za sobą konieczność dostosowania bankomatów do ich obsługi. Jak twierdzą producenci nowych banknotów z firmy Innovia Security, ich zaletą ma być to, że ponoć wytrzymują nawet pranie w pralce automatycznej. Ponadto nie brudzą się tak łatwo jak papierowe banknoty.

Wprowadzane od 2016 roku plastikowe banknoty to nie jest debiut tego rodzaju pieniądza na Wyspach Brytyjskich. W 1999 roku w Północnej Irlandii wydano okolicznościową plastikową pięciofuntówkę z okazji uczczenia roku 2000. Z kolei w 1983 roku na Wyspie Man wprowadzono plastikowe banknoty, które jednakże wycofano po pięciu latach z powodu problemów z jakością atramentu użytego do nadruku. Czy tym razem obejdzie się bez podobnych kłopotów? Czas pokaże.