Dobrze rozwinięta infrastruktura stanowi fundament konkurencyjności gospodarczej krajów. Konieczne jest także jej utrzymanie i ciągła rozbudowa. Tymczasem, jak wynika z raportu niedawno przygotowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne, na który powołuje się serwis Business Insider, w ostatnich latach jakość infrastruktury znacznie się pogorszyła, również w krajach wysoko rozwiniętych.

Na podstawie oceny infrastruktury technicznej i transportowej opracowano ranking, którego zwycięzcą okazał się Hongkong, przodujący zwłaszcza pod względem liczby abonentów telefonii komórkowej i jakości dostaw energii elektrycznej. Wzorowa jest również jakość infrastruktury transportowej każdego rodzaju, zaś najsłabszą stroną jest dostępność miejsc w samolotach.

Drugie miejsce zajął Singapur, doceniony szczególnie za jakość infrastruktury lotniczej i portowej. Poprawa struktury telefonii stacjonarnej i mobilnej dałaby Singapurowi szansę na objęcie prowadzenia w klasyfikacji. Na trzeciej pozycji, jako najwyżej oceniony kraj europejski, uplasowała się Holandia, która będąc najlepsza pod względem infrastruktury portowej i drogowej, ma problem z dostępnością miejsc w samolotach.

Kolejne miejsce zajmują Zjednoczone Emiraty Arabskie, ze świetnie rozwiniętą infrastrukturą drogową i lotniczą, a nieco słabiej zorganizowaną siecią dostaw energii elektrycznej. Z kolei najlepszą siecią kolejową i wysoką dostępnością transportu lotniczego może poszczycić się Japonia, która jest na piątej pozycji. Dalej, w pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się Szwajcaria, Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Hiszpania.

Stany Zjednoczone, mimo dominującej pozycji pod względem dostępności miejsc w samolotach i jakości infrastruktury lotniczej, uplasowały się poza czołówką klasyfikacji. Jednak ani słabiej rozwinięta infrastruktura kolejowa i drogowa, ani mniejsza liczba abonentów telefonii mobilnej nie przeszkadzają Amerykanom w osiąganiu zadowalających wyników gospodarczych. Niestety z raportu wynika także, że jakość infrastruktury w Polsce pozostawia wiele do życzenia, a nasz kraj zajmuje 63 pozycję wśród 144 sklasyfikowanych państw.