Badania przeprowadzone przez Transparency International pokazują, że korupcja w ostatnich latach jest rosnącym problemem w większości społeczeń świata. W których krajach w trakcie kryzysu problem narasta, a gdzie korupcja jest skutecznie zwalczana?

Globalny Barometr Korupcji jest cyklicznym badaniem prowadzonym przez Transparency International w różnych regionach świata. Tegoroczna edycja została przeprowadzona na próbie ponad 114 tysięcy respondentów ze 107 krajów świata. Wyniki są bardzo niepokojące – aż 27% z pytanych respondentów przyznała się, że wciągu ostatnich 12 miesięcy wręczyła łapówkę w zamian za dostęp do usług z sektora publicznego. Wskaźnik ten jest bardzo zróżnicowany w poszczególnych krajach. Mniej niż 5% respondentów przyznała się do łapówki w Australii, Belgii, Chorwacji, Danii, Finlandii, Gruzji, Hiszpanii, Japonii, Kanadzie, Korei Południowej, Malezji, Malediwach, Norwegii, Nowej Zelandii, Portugalii i Urugwaju. W niechlubnej czołówce znalazły się: Ghana, Indie, Kamerun, Kampucza, Kenia, Jemen, Liberia, Libia, Mozambik, Senegal, Sierra Leone, Tanzania, Uganda i Zimbabwe. W tych krajach wskaźnik wyniósł powyżej 50%.

Jednocześnie ponad 50% respondentów uważa, że w ich kraju znaczenie korupcji wzrosło. Na 107 przebadanych krajów jedynie obywatele Azerbejdżanu, Belgii, Fidżi, Filipin, Gruzji, Kampuczy, Rwandy, Serbii, Sudanu, Sudanu Południowego i Tajwanu zauważyli zmniejszenie się problemu w ostatnich 2 latach.

Mimo tak pesymistycznych danych 9 na 10 respondentów deklaruje, że jest gotowych do podejmowania działań antykorupcyjnych. Problemem jest jednak brak wsparcia ze strony władz, których działania w tej sferze oceniane są jako mało skuteczne.

Szczegółowe wyniki badania na poziomie globalnym i poszczególnych państw są dostępne na stronie:

http://www.transparency.org/gcb2013

Edycja z 2013 r. nie objęła respondentów z Polski.