Zynga specjalizuje się w tworzeniu gier internetowych, z których najbardziej popularna – Farm Ville – podbiła serca użytkowników Facebooka. Sukcesem okazała się również gra Word With Friends, oparta na zasadach zbliżonych do znanej wszystkim gry planszowej Scrabble, będącej własnością intelektualną największego producenta zabawek – spółki Mattel. Jednak oferowana przez Zynga wersja gry przeznaczona na urządzenia mobilne, Scramble With Friends, nie spodobała się zabawkowemu gigantowi, który zakwestionował nazwę nowej aplikacji.

Wyniki Zynga wyraźnie pogarszyły się w porównaniu do rezultatów wypracowanych głównie za sprawą wspomnianych aplikacji przed dwoma laty. W minionym kwartale, występująca na NASDAQ spółka, odnotowała stratę 68 tysięcy dolarów, zaś w analogicznym okresie 2012 roku strata wyniosła ponad 57 milionów dolarów. Choć tegoroczne dane są nieco lepsze niż oczekiwano, liczba zarejestrowanych graczy korzystających z płatnej wersji gier spadła o połowę do 1,6 miliona osób. Oskarżenie o naruszenie praw własności intelektualnej wniesione przez Mattel stało się więc kolejnym problemem na niekrótkiej liście trudności, z jakimi boryka się Zynga.

Dlatego też spółka z ogromną ulgą przyjęła korzystny dla siebie wyrok sądu, który uznał, że wykorzystanie słowa „Scramble” nie jest nadużyciem. Równocześnie sąd nakazał zmianę logo aplikacji, ponieważ nietypowy zapis litery „M” w będącym przedmiotem sporu słowie, może wprowadzać użytkowników w błąd poprzez budzenie skojarzeń z nazwą gry oferowanej przez Mattel. Oznacza to, że Zynga nie musi wymyślać nowej nazwy dla swojej gry, jednak musi zadbać o to, by znak graficzny nie był mylony z logo Scrabble.

Mattel nie jest zadowolony z takiego obrotu sprawy i już zapowiada apelację. Z kolei Don Mattrick – szef Zynga, który od lipca tego roku objął stanowisko CEO – przekonuje, że pomimo batalii o naruszenie praw własności intelektualnej i zaraportowanej straty, niebawem spółka odzyska dawną rentowność. Co ciekawe, inwestorzy zdają się mu wierzyć, a w ciągu ostatnich 52 tygodni wartość udziałów Zynga wzrosła o 60%.