Światowy rynek konsoli do gier od dawna jest zdominowany przez trzy główne podmioty: Sony, Microsoft oraz Nintendo. Ostatnie 8 lat to nieprzerwana dominacja tej ostatniej firmy ze swoim flagowym produktem–konsolą WII. Okazało się jednak, że rok 2013 przyniósł w tym względzie zmianę lidera, a pozycję Nintendo zajęło Sony.

Zgodnie z danymi opublikowanymi na stronie internetowej Nikkei, w zakończonym 31 marca roku fiskalnym, Sony sprzedało 18,7 miliona, a Nintendo 16,3 miliona konsol do gier. Sony zawdzięcza swój sukces głównie najnowszemu swojemu produktowi–konsoli Playstation 4, która zdecydowanie „pobiła” konkurentkę z Nintendo, konsolę WII U. W klasie konsol poprzedniej (tzw. trzeciej) generacji WII zdecydowanie wiodło prym przed Playstation 3. Obecnie nastąpiło więc odwrócenie ról. Opublikowane dane obejmują cały wolumen sprzedaży, a więc również modele konsoli starszej generacji oraz urządzenia przenośne (Playstation Vita i 3DS). Taki stan rzeczy odbił się oczywiście negatywnie na rocznych wynikach Nintendo. Miesiąc temu firma ogłosiła roczną stratę w wysokości 229 milionów dolarów.

Pogorszenie koniunktury, które dotknęło Nintendo widoczne jest także w innych działaniach, które podejmuje firma. W ubiegły piątek Nintendo ogłosiło, że zamyka swoją główną siedzibę na Europę, zlokalizowaną w bawarskim Grossostheim. Pracę straci 130 osób, a jedynie część etatów zostanie przesunięta do biura we Frankfurcie. Pozostała działalność zostanie cyt. „przeorganizowana i zlecona firmom outsorcingowym”. Podejmowane są także dalsze kroki oszczędnościowe. Na rozpoczynającym się w tym tygodniu festiwalu gier video E3 w Los Angeles, Nintendo zaprezentuje swoje nowe produkty … zdalnie poprzez łącza internetowe, oszczędzając na wynajęciu powierzchni wystawowej i biurowej. Właśnie z tymi targami paradoksalnie Nintendo wiąże nadzieję na odwrócenie koniunktury. Produktem, który ma zawojować rynek jest długo oczekiwana gra Super Smash Bros 4. Jak jednak twierdzi Lewis Ward z firmy konsultingowej IDC cyt. „choć to świetny produkt, to raczej nie ma szans, aby tylko z tego powodu WII U zdołała wyprzedzić Playstation 4, tym bardziej, że i Sony ma w zanadrzu premierowe gry”.

Ja widać, rywalizacja na rynku gier i konsol video toczy się nieustannie, a firmy robią wszystko, aby przyciągnąć klientów. W odróżnieniu od gier video, w tej rywalizacji nie ma możliwości rozpoczęcia rozgrywki od nowa.