Każda praca, nawet najbardziej spokojna, niesie ze sobą ryzyko wystąpienia różnego rodzaju napięć. Czasem nerwową atmosferę wprowadza szef, innym razem negatywne emocje wywołuje klient, albo tzw. złośliwość przedmiotów martwych. Zdarza się, że frustracja jest tak silna, iż na twarzy pracownika pojawiają się łzy, które zdają się wymykać spod kontroli. Taki rozwój sytuacji jest z pewnością niekomfortowy, dlatego warto zapoznać się z metodami, które pomogą zapobiec jego wystąpieniu. Omówiono je na łamach magazynu TIME.

Oddychaj głęboko, zgodnie z zasadą 10:10:10
Ciało człowieka potrzebuje odpowiedniej ilości czasu, aby zaczerpnięcie głębokiego oddechu przyniosło oczekiwane ukojenie nerwów. Zasada 10:10:10 zakłada 10-sekundowy wdech powietrza i 10-sekundowy wydech, przy czym czynność tę należy powtórzyć 10 razy.

Popatrz na lub dotknij czegoś niebieskiego
Optymalnie jeśli czymś niebieskim będzie zbiornik wody – jezioro, morze czy ocean. W warunkach biurowych trzeba zadowolić się kranem z lejącą się wodą lub… zdjęciem jakiegoś akwenu znalezionym w internecie. Biolog morski Wallace J. Nichols napisał całą książkę na temat wpływu wody na życie człowieka oraz korzyści emocjonalnych i psychologicznych wynikających z obcowania z nią (“Blue Mind: The Surprising Science That Shows How Being In, Near, On, or Under Water Can Make You Happier, Healthier, More Connected, and Better at What You Do”). Autor przekonuje, że wystarczy być blisko wody, patrzeć na nią lub jej dotykać, by uspokoić skołatane nerwy.

Zaciśnij dłoń
Aktywowanie punktu ucisku między palcem wskazującym i środkowym jest często stosowane w medycynie wschodniej jako sposób radzenia sobie ze stresem. Psycholog biznesu Sharon Melnick przekonuje, że metoda ta działa i dzięki niej człowiek szybko uwalnia się od napięcia.

Zabierz nerwy na zewnątrz
Czasami wyjście do łazienki to za mało, by oczyścić umysł i ciało z emocji. Dopiero wizyta na świeżym powietrzu i zmiana perspektywy sprawią, że odzyska się upragniony spokój. Nie ma sensu wracać do pracy, jeśli nie można się na niej skupić.

Stwórz własną mantrę
Powtarzaj ją sobie w trudnych chwilach bądź zapisuj na samoprzylepnych karteczkach i zostawiaj w różnych, strategicznych miejscach. Upewniaj sam siebie w przekonaniu, że trudne momenty niebawem miną, ale potrzebna jest Twoja wytrwałość.