Japoński koncern motoryzacyjny zdążył już nas przyzwyczaić do ogłaszania praktycznie samych dobrych wiadomości dotyczących osiąganych przez niego wyników. Nadszedł czas na kolejną informację z tej serii. W wydanym oświadczeniu Toyota poinformowała, że przewiduje rekordowe roczne zyski operacyjne. Jeszcze wyższe niż te zapowiadane w sierpniu. Na koniec roku finansowego przypadający w marcu 2014 r. zysk operacyjny ma ukształtować się na poziomie 23,7 mld dolarów.

Dzięki osłabianiu się jena (25% spadek wartości w stosunku do amerykańskiego dolara od końca 2012 roku), wyniki osiągnięte w trzecim kwartale są dużo lepsze niż oczekiwali analitycy. Zysk operacyjny za ten okres jest blisko pięciokrotnie wyższy niż w roku ubiegłym. W wydanym oświadczeniu podkreślono, że takie postępy są efektem nie tylko sprzyjającego kursu japońskiej waluty, ale przede wszystkim przeprowadzonej redukcji kosztów oraz podjętych wysiłków marketingowych.

BBC podało, że mimo podniesienia prognoz wyników finansowych przez Toyotę, analitycy ostrożnie wypowiadają się na temat przyszłorocznych dokonań koncernu. Zwracają uwagę, że planowana na kwiecień podwyżka podatku obrotowego może uderzyć w siłę nabywczą Japończyków sprawiając, że zainteresowanie kupnem nowych samochodów będzie mniejsze. Niektórzy specjaliści uważają, że silny dotychczas popyt na auta Toyoty w Azji i Ameryce straci na sile. Ponadto dowodzą, iż sytuacja na kluczowym dla motoryzacyjnego giganta rynku amerykańskim, a konkretnie prognozowane spowolnienie, może spowodować spadek sprzedaży.

Zarządzający koncernem mają także powody do zmartwień z powodu niepokojów politycznych w Tajlandii, która jest głównym miejscem produkcji japońskich samochodów. Od trzech miesięcy przez kraj przewija się fala demonstracji domagających się ustąpienia rządu. Mają one miejsce przeważnie w stolicy – Bangkoku. Zamieszki mogą doprowadzić do wstrzymania produkcji i negatywnie wpłynąć na wyniki firmy. Pozostaje jednak mieć nadzieję, że Toyocie uda się zrealizować ambitny plan sprzedaży ponad 10 mln sztuk samochodów w kończącym się w marcu roku finansowym i ustanowić tym samym nowy rekord branży motoryzacyjnej.