Uber to amerykańskie przedsiębiorstwo z siedzibą w San Francisco, będące twórcą aplikacji mobilnej Uber, która służy do zamawiania usług transportu samochodowego poprzez kojarzenie zarejestrowanych pasażerów z kierowcami.

Uber prowadzi swoją działalność w różnych krajach, mimo wielu trudności. Jednym z miejsc, gdzie Uber napotyka na swojej drodze najwięcej przeszkód jest Londyn. To właśnie tam na początku listopada 2017 roku spółce wygasła licencja, która decyzją Transport for London (TfL to jednostka organizacyjna samorządu terytorialnego Wielkiego Londynu odpowiedzialna za kwestie transportu, w tym komunikacji publicznej) nie została odnowiona. Amerykańskie przedsiębiorstwo złożyło w tej sprawie odwołanie do sądu.

Zgodnie ze stanowiskiem TfL, Uber nie spełnia warunków korporacyjnych, co może przełożyć się na bezpieczeństwo podróżujących. Warunki te dotyczą m.in. sposobu zgłaszania przestępstw, sposobu wystawiania zaświadczeń o stanie zdrowia kierowców oraz stosowania oprogramowania Greyball, który pozwalał kierowcom na unikanie lokalnych władz i kontroli drogowych.

Na niekorzyść amerykańskiej spółki działa również fakt, że decyzja Transport for London została poparta przez burmistrza Londynu Sadiqa Khan. Uważa on za niewłaściwe przedłużanie licencji Uberowi, jeżeli w jakikolwiek sposób mogłoby to zagrozić bezpieczeństwu Londyńczyków.

Dopóki proces apelacyjny się nie zakończy, Uber może kontynuować przewozy pasażerskie w Londynie, gdzie z jego usług korzysta około 3,5 milionów użytkowników i 40 tys. kierowców. Eksperci szacują, że zakończenia tej sprawy należy spodziewać się dopiero za 2 miesiące.

Autor:

Reshetnyk Valentyn  (Koło Naukowe Procesu Zarządzania UEK)