Przyjęło się, że mowa jest srebrem, a milczenie zlotem. Często powstrzymywanie się od komentowania otaczającej nas rzeczywistości może przynieść lepsze skutki, niż wdawanie się w dyskusje na ten temat i powiedzenie czegoś, czego będzie się później żałować. Pewne wypowiedzi wywołują bowiem dalekosiężne skutki, z których istnienia można sobie nie zdawać sprawy. Redaktorzy portalu Inc.com przekonują, że istnieje 25 zdań, których wypowiadanie w negatywny sposób wpływa na karierę zawodową. Wynikiem ich oddziaływania może być nawet… zwolnienie. Oto pierwsza część niefortunnych wypowiedzi.

Nie mogę nic zrobić
Mało prawdopodobne, że w danej sytuacji wykorzystane zostały wszystkie opcje działania. Takie stwierdzenie może zostać odebrane jako unikanie pracy i odpowiedzialności.

To niesprawiedliwe
Mazgajenie w pracy nigdy nie jest dobre. Życie nie jest sprawiedliwe, więc dorośnij i rób to, co do Ciebie należy.

To niemożliwe
W ten sposób myślą osoby o ograniczonych horyzontach oraz takie, które utrudniają efektywne wychodzenie z sytuacji trudnych. W znakomitej większości przypadków okazuje się, że jeśli dłużej zastanowić się nad danym rozwiązaniem, staje się ono możliwe do wdrożenia.

Chciałbym…
Nie chciej, tylko rób. Deliberowanie nad zadaniem nie przybliża do jego wykonania, wysyła natomiast przekaz, że jest się pasywnym i niechętnym do działania.

Zawsze robiliśmy to w ten sposób
Cóż, osoby, które opierają się innowacjom oraz nowym sposobom wykonywania swoich obowiązków, nie zagrzeją zbyt długo miejsca w dynamicznie zmieniających się organizacjach.

To nie należy do moich obowiązków
Niezależnie czy jest to prawda, czy nie, takie postawienie sprawy wysyła sygnał o tym, że nie jest się graczem zespołowym. Jeśli szef poprosił o wykonanie zadania, to właśnie stało się ono Twoim obowiązkiem. Z kolei jeśli prośba wyszła od współpracownika, zapewne potrzebuje on Twojej pomocy.

Nie płacą mi za to wystarczająco dużo
To dlaczego nie pójdziesz po podwyżkę albo nie zmienisz pracy? Takie komentarze kreślą wizerunek osoby leniwej, ale przede wszystkim niewdzięcznej. Jeśli uważasz, że zarabiasz za mało, powinieneś porozmawiać o tym z przełożonym.

Spróbuję
Brzmi neutralnie, ale kryje w sobie dwa negatywne przekazy. Pierwszym z nich jest brak wiary w swoje umiejętności, drugim niespecjalny pośpiech do wykonania zadania. A jeśli Ty nie wierzysz w swoje możliwości, dlaczego Twój szef powinien?

Kontrowersyjne? Ciag dalszy w kolejnym wpisie…