Nie wszyscy bogacze żyją tylko po to, by pomnażać swój majątek i być zaliczonym do 1% najzamożniejszych ludzi globu. Niektórzy chętnie dzielą się posiadanymi środkami. Wielokrotnie na łamach naszego portalu przytaczaliśmy historie zamożnych ludzi znanych z pierwszych stron gazet, którzy hojnie wspierają działalność charytatywną, przeznaczając na ten cel znaczne datki lub wręcz przepisując część swojego majątku na rzecz różnego rodzaju stowarzyszeń czy instytucji.

Do grona szczodrych bogaczy z pewnością należy Sheryl Sandberg. Pod koniec ubiegłego roku ta wysoko postawiona menadżerka przekazała akcje Facebooka warte 31 mln dolarów na rzecz fundacji charytatywnej. Transakcja została ujawniona w miniony czwartek. Według doniesień CNN Money, Sandberg darowała w listopadzie 290 tysięcy akcji społecznościowego giganta fundacji Sheryl Sandberg Philanthropy Fund.

Wspomniana fundacja należy do tzw. donor-advised fund co oznacza, że składający datki mają wpływ na to, jak są one inwestowane. Jej darczyńcy zyskują odliczenia od podatku dochodowego, a zainwestowane kwoty mogą przynosić profity, które nie podlegają później obciążeniu podatkiem od zysków kapitałowych. Przewiduje się, że datek COO Facebooka zostanie najprawdopodobniej przeznaczony na programy wspierające równość płci, włączając kwestie związane z rolą kobiet w biznesie. Sandberg jest bowiem znana ze swojej działalności w tym obszarze.

Zasiada w zarządzie grupy Women for Women International, która pomaga kobietom z regionów świata objętych konfliktem. Jest również autorką bestsellerowej książki „Lean In” („Włącz się do gry. Kobiety, praca i chęć przywództwa”) oraz pomysłodawczynią organizacji non-profit o tej samej nazwie, która pomaga organizować kobiece kręgi przywództwa na całym świecie. To nie pierwszy datek Sandberg na cele charytatywne. W 2012 r. przekazała ona 400 tys. akcji Facebooka nieznanemu beneficjentowi. Podobnie jak jej szef Mark Zuckerberg, jest uczestniczką inicjatywy Warrena Buffettta oraz Billa i Melindy Gatesów Giving Pledge, w ramach której zobowiązała się do oddania większości swojego majątku na cele dobroczynne.