Eksperci przewidują, że niedługo przyjdzie taki dzień, w którym po ulicach miast poruszać będą się w większości, a może nawet wyłącznie, auta bez kierowcy. Nie dziwi więc, że rośnie liczba firm zainteresowanych produkcją tego typu samochodów. W minionym tygodniu Samsung otrzymał pozwolenie na rozpoczęcie testów auta bez kierowcy w Korei Południowej. Samochód będzie wyposażony w czujniki, kamery oraz system sztucznej inteligencji, który umożliwi przeanalizowanie jego „zachowania” w różnych warunkach pogodowych oraz w przypadku pojawienia się na drodze przeszkód.

Według informacji CNN Money, Samsung jest pierwszym przedsiębiorstwem z branży elektronicznej, które uzyskało zgodę rządu na testowanie auta bez kierowcy w Korei Południowej. Wcześniej podobne pozwolenia wydane były producentom samochodów – firmom Hyundai i Kia a także instytucjom badawczym i akademickim. Na rynku aut samosterujących jest coraz bardziej tłoczno, bo według doniesień mediów nad swoimi projektami pracują m.in. Google, Apple, Baidu, GM, Ford, Uber i Didi. Zdaniem analityków samochody bez kierowców staną się niebawem kolejnym urządzeniem mobilnym.

Samsung rozpoczął swoją działalność w tym obszarze w 2015 roku, uruchamiając specjalną jednostkę biznesową. W listopadzie 2016 roku wydał 8 mld dolarów na zakup amerykańskiej firmy Harman, która zajmuje się tworzeniem oprogramowania i komponentów do samosterujących się aut. Z kolei w lutym koncern zainwestował w TetraVue, przedsiębiorstwo zajmujące się rozwijaniem technologii 3D, która identyfikuje nieoczekiwane i niebezpieczne przeszkody pojawiające się na drodze samochodów bez kierowców.

Mamy jednak złą wiadomość dla tych, którzy marzą o autach sygnowanych marką Samsung. Koncern jest bardziej zainteresowany rozwijaniem technologii wykorzystywanych w samosterujących się pojazdach, niż produkcją własnego. W styczniu informowano, że firmy Samsung i Harman planowały stworzenie platformy autonomicznych samochodów, która mogłaby być później sprzedana producentom takich aut. Póki co, według medialnych doniesień południowokoreański koncern będzie testował pojazd Hyundaia, wyposażony w kamery i czujniki od Samsunga.