Nevada będzie pierwszym stanem, który dopuści do ruchu drogowego samochody z automatyką sterującą pojazdem. Testowane przez Google będą mogły legalne poruszać sie w granicach stanu.

Opracowana przez Google technologia automatycznego sterowania samochodem wkracza w nową fazę testów. Po zdaniu testu na prawo jazdy przez samochód bez kierowcy w Las Vegas i Carson City w stanie Nevada, władze stanu zmieniły regulację, aby dopuścić do ruchu drogowego automatycznie sterowane pojazdy. Będą one oznaczone specjalną, czerwoną tablicą rejestracyjną ze znakiem nieskończoności a procedura rejestracji wymaga udokumentowania minimum 10 000 mil jazdy testowej zgłaszanego pojazdu. Dodatkowo firmy rejestrujące samochody poruszające się bez kierowców muszą przedstawić ubezpieczenie na sumę 1 mln dolarów.

Pierwszym rejestrującym automatycznie sterowane samochody będzie Google ze swoim wzbogaconym o mechanizm zastępujący kierowcę modelem Toyoty Prius. Władze stanu informują jednak, że rejestracją swoich samochodów jest zainteresowanych również kilka innych firm. Jeżeli technologia się sprawdzi w rzeczywistych warunkach drogowych, będzie to oznaczało prawdziwą rewolucję dla branży motoryzacyjnej i transportowej. A do tej pory przeprowadzone testy są bardzo obiecujące – poza zdanymi testami na prawo jazdy, samochód Google ma za sobą przejechane ponad 150 000 mil bez żadnego wypadku.