Wiele poradników zawiera wskazówki jak osiągnąć sukces. Jednak w znakomitej większości przypadków, droga do sukcesu prowadzi co najmniej przez kilka porażek. Na łamach naszego portalu pisaliśmy już, jak dużo można nauczyć się na podstawie wcześniej popełnionych błędów. Także zarządzający z największych firm na świecie przekonują, iż porażki są w porządku. Ostatnio wystąpienie na ten temat wygłosił, w ramach konferencji TED, Astro Teller z laboratorium Google X.

Jak informuje BBC, Teller mówił o projektach laboratorium, które skończyły się fiaskiem. Tematem przewodnim konferencji TED było w tym roku hasło „Dream” (marzenie). W laboratorium Google X realizowanych było wiele projektów, z którymi wiązały się duże oczekiwania, jak chociażby budowa powietrznych statków towarowych czy rozległych farm wertykalnych. Ostatecznie zrezygnowano z ich realizacji, co nie oznacza jednak, że praca nad nimi była stratą czasu. Teller przekonuje jednak, że porażka jest kluczową częścią każdego projektu.

Naukowcy z Google X generują tak wiele śmiałych i potencjalnie rewolucyjnych pomysłów, że nie sposób jest realizować wszystkie. W jaki sposób następuje ich selekcja? Obowiązuje prosta zasada – zespół identyfikuje problem, który ma wpływ na życie milionów ludzi, proponuje jego radykalne rozwiązanie, a następnie poszukuje przełomowej technologii umożliwiającej wdrożenie rozwiązania. Teller powiedział, że w praktyce wygląda to tak, że naukowcy niszczą w trakcie wiele rzeczy i usiłują dowieść sobie nawzajem, że się mylą.

Wśród odrzuconych w ramach dyskusji projektów była m.in. budowa rozległych farm wertykalnych. Rolnictwo hydroponiczne, czyli takie, w którym rośliny są uprawiane bez gleby za to w zamkniętych pudełkach w wodzie z odpowiednim nawozem, jest uważane za rozwiązanie przyszłości. Biorąc pod uwagę, że coraz więcej ludzi mieszka w zatłoczonych miastach, a 1 na 9 osób na świecie cierpi z powodu niedożywienia, rozwiązanie zakładające zużycie 10 razy mniej wody i 100 razy mniej ziemi, niż przy produkcji tradycyjnej, uznaje się za przełomowe. Google X odrzuciło jednak swoje plany zakładania tego typu gospodarstw na wielką skalę kiedy okazało się, że ryż i ziarna nie mogą być uprawiane w ten sposób.

Drugim projektem, który nie doczekał się realizacji był plan budowy lżejszych od powietrza statków towarowych. W trakcie prac okazało się bowiem, że budowa prototypu byłaby zbyt kosztowna – niezbędne do tego środki szacowano na poziomie 200 mln dolarów. Teller argumentuje, że na pierwszym etapie prac nad projektem nie można wydawać tak wielkich kwot. Wizjonerski naukowiec przekonywał publiczność zgromadzoną na konferencji TED, że jedynym sposobem, aby skłonić ludzi do pracy nad dużymi, ryzykownymi rozwiązaniami i śmiałymi pomysłami jest zagwarantowanie im poczucia bezpieczeństwa. A to jest możliwe, gdy nie obawiają się ciężaru porażki. Podkreślił jednocześnie, że Dolina Krzemowa wykreowała mit, iż prawdziwi wizjonerzy bez trudu tworzą rozwiązania przyszłości. Nie należy jednak w to wierzyć.