PayPal jest znany na całym świecie głównie dzięki swojej podstawowej działalności, czyli świadczeniu usług płatniczych dla klientów indywidualnych i przedsiębiorców. Jednak nie każdy wie, że ponad 60 tysięcy małych biznesów w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i w Australii zawdzięcza PayPalowi znacznie więcej niż obsługę płatności. PayPal udziela im pożyczek i to niemałych!

Working Capital jest niewielkim, ale istotnym obszarem działalności spółki, który wpisuje się w strategię ukierunkowaną z jednej strony na kompleksową obsługę klientów biznesowych, a z drugiej na umocnienie pozycji na rynku. Celem programu kredytowego, który został uruchomiony w 2013 roku, jest ułatwienie małym przedsiębiorcom dostępu do środków oraz skrócenie procedur związanych z uzyskaniem pożyczek. Jest jednak jeden warunek!

O kredyt mogą ubiegać się klienci, którzy obsługiwali swoje płatności poprzez system PayPal przez co najmniej 90 dni i w ciągu ostatnich 12 miesięcy przeprocesowali za jego pośrednictwem minimum 20 tysięcy dolarów. Przestrzeganie tego wymogu powoduje, że dzięki bliskim relacjom z klientami, PayPal bez trudu może ocenić ich zdolność kredytową, co skraca czas potrzebny na udzielenie pożyczki nawet do kilku minut. Wysokość pożyczki, o którą mogą ubiegać się przedsiębiorcy wynosi maksymalnie 15 proc. sprzedaży obsłużonej z wykorzystaniem systemu PayPal lub 85 tysięcy dolarów. W przypadku pozytywnej decyzji kredytowej, pieniądze są przelewane na konto natychmiastowo.

Jak donosi CNBC, jednym z przedsiębiorstw, które skorzystało z takiego kredytu jest Simply Wood Rings, zajmujące się produkcją drewnianych obrączek ślubnych. Większość z około pół miliona dolarów przychodów jest generowanych ze sprzedaży przez stronę internetową. Pożyczka w wysokości 8,5 tysiąca dolarów pozwoliła producentowi zaktualizować stronę i – jak podkreślają właściciele spółki – wypłynąć na szerokie wody w biznesie. Do tej pory PayPal przeznaczył na kredytowe wsparcie dla swoich kontrahentów łącznie ponad miliard dolarów.