Śmiałe projekty inżynierskie zawsze były motorem postępu, w wielu przypadkach wywołując dalekosiężne i trwałe skutki ekonomiczne. Wystarczy w tym kontekście wspomnieć budowę Kanałów Sueskiego i Panamskiego czy budowę Kolei Transsyberyjskiej. We współczesnym świecie wygląda to nieco inaczej. Globalne skutki ekonomiczne potrafi wywołać pojawienie się nowego modelu telefonu, a nawet popularnej aplikacji internetowej. Pomimo tego, „tradycyjni” inżynierowie nie zasypiają gruszek w popiele i potrafią zaproponować nowatorskie rozwiązania, choć już nie taką skalę jak ich wielcy poprzednicy.

Jak donosi internetowy portal BBC, w Londynie powstanie w najbliższej przyszłości…napowietrzny basen. Projekt zakłada, że 25–metrową lukę dzielącą dwa bliźniacze 10–piętrowe wieżowce wypełni konstrukcja z przezroczystego akrylu. Inżynierowie połączą w ten sposób oba budynki na wysokości 35 metrów nad ziemią. Przezroczysty akryl będzie stanowił dno basenu, a ściany obu budynków będą jego ściankami bocznymi. Cały projekt nazwany „Sky pool” jest pomysłem konstruktorów z firmy Eckersley O’Callaghan, znanej m.in. z zaprojektowania sieci sklepów dla Apple.. Sky pool będzie częścią luksusowego osiedla apartamentowców Embassy Gardens. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2019 rok.

Jak powiedział inżynier Brian Eckersley cyt. „budowa basenu, który jest de facto pomostem pomiędzy dwoma budynkami stanowi nie lada wyzwanie architektoniczne. Najważniejszy problem to rozwiązanie kwestii odporności konstrukcji na ruchy obu budynków, które zbudowane są na różnych fundamentach, a więc różnie reagują na podmuchy wiatru.” Innym wyzwaniem dla inżynierów jest zapewnienie wytrzymałości konstrukcji przy uwzględnieniu naporu wody na dno basenu. Z tego właśnie powodu zdecydowano się na lekki akryl, a nie na szkło. Wybór akrylu ma jeszcze tą zaletę, że jego gęstość jest zbliżona do gęstości wody. Ta cecha pomoże w wyeliminowaniu zniekształceń optycznych powstających przy przechodzeniu światła przez granicę szkło–woda, co dla osób pływających w basenie zapewni dobry widok na roztaczającą się pod nimi przestrzeń. Końcowy efekt ma być taki jakby osoba pływająca w basenie szybowała w powietrzu nad centrum Londynu.

Jak powiedziała Sarah Fray–dyrektor ds. inżynierii w Instytucie Inżynierii Budowlanej cyt. „według mojej wiedzy, będzie to pierwszy tego rodzaju basen na świecie. Co prawda koncepcja budowania konstrukcji przenoszących wodę na dużych wysokościach nie jest nowa, wystarczy wspomnieć o akweduktach, ale w tym przypadku wyzwania stojące przed inżynierami są naprawdę unikatowe.”

Czy Waszym zdaniem projekty tego typu są jedynie chwilowym kaprysem bogatych inwestorów, czy jednak mają potencjał do otwarcia nowych horyzontów i przełamania barier w dziedzinie inżynierii?