Pozyskiwanie ropy i gazu umożliwia funkcjonowanie różnorodnych gałęzi przemysłu. Wzrosty cen tych surowców, powodowane m.in. ograniczaniem wydobycia, napędzają kolejne podwyżki, gdyż rosną koszty produkcji. Ostatni raport przygotowany przez World Resources Institute (WRI) zwraca uwagę na problem, który w najbliższym czasie może spowodować spadek wolumenu pozyskiwanych surowców w wielu regionach świata. Chodzi o niewystarczające zasoby wody, utrudniające tzw. fracking czyli szczelinowanie hydrauliczne.

Opublikowane dane wskazują, iż 38% światowych zasobów łupkowych znajduje się w miejscach suchych lub dotkniętych ciężkim niedoborem wody. Jak donosi BBC, brak dostępu do świeżej wody niezbędnej do szczelinowania hydraulicznego może stanowić nie lada wyzwanie. Fracking jest bowiem technologią wydobywania surowców ze złóż łupkowych za pomocą mieszanki wody, piasku i chemikaliów pod wysokim ciśnieniem, w celu zwiększenia wydajności odwiertu. W trakcie procesu szczelinowania zużywane są więc duże ilości świeżej wody. W świetle raportu WRI istnieją jednak obawy, czy dostępne jej zasoby są wystarczające, aby wydobycie w niektórych krajach przebiegało bez zakłóceń.

Szczelinowanie hydrauliczne jest bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych. W wyniku stosowania tej technologii do wydobycia gazu łupkowego, jego cena znacznie spadła. Wiele państw liczy na to, iż powtórzy ten sukces, dzięki czemu nie tylko obniżą się ceny energii, ale zmniejszy się również uzależnienie od importowanych paliw kopalnych. Problem w tym, że aż 8 z 20 krajów z największymi zasobami gazu łupkowego dysponuje owymi zasobami w miejscach suchych lub narażonych na niedobory wody. Chiny, Algieria, Meksyk, Republika Południowej Afryki, Libia, Pakistan, Egipt i Indie, będą w najbliższym czasie musiały zmierzyć się z tym wyzwaniem, jeśli chcą rozwijać opisywany sposób wydobycia.

W swoim raporcie WRI podkreśla, iż pozyskiwanie surowców energetycznych i odpowiedzialne zarządzanie zasobami wodnymi musi iść w parze. W opracowaniu znalazły się również rekomendacje, które mają pomóc w ochronie zasobów wody. Należą do nich: przeprowadzanie oceny ryzyka wodnego; zwiększanie transparentności oraz zaangażowania lokalnych regulatorów i społeczności; zapewnienie odpowiedniego zarządzania wodą, a także minimalizacja zużycia wody świeżej. Czy kraje zainteresowane rozwojem wydobycia z użyciem frackingu zastosują się do zaleceń WRI? Jeśli chcą czerpać długoterminowe korzyści ze złóż łupkowych, nie mają innego wyjścia.