Wielu naszych czytelników z pewnością z uwagą śledzi działalność TED. Ta organizacja non-profit, której misją jest propagowanie wartościowych idei biznesowych, naukowych czy społecznych cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. W ramach krótkich przemówień trwających maksymalnie 18 minut swoim spojrzeniem na różne zagadnienia dzielą się przedsiębiorcy, aktywiści, naukowcy, politycy i wielcy myśliciele. A wszystko po to, by ludzie z całego świata mogli lepiej ten świat zrozumieć. Tak zwane TED Talks są nie tylko interesujące, ale też inspirujące.  

Kustosz TED Chris Anderson widział większość z TED Talks i to siedząc w pierwszym rzędzie. Na łamach portalu dla przedsiębiorców Inc.com przedstawiono listę pięciu, które były jego zdaniem najbardziej wartościowe i z których najwięcej się nauczył. Oto lista najciekawszych mówców TED według Chrisa Andersona!

David Deutsch
Niestereotypowy fizyk, elokwentnie opowiadający o potędze wiedzy. Jego wystąpienie pełne było nieoczekiwanych zwrotów akcji i przekonało Andersona, że wiedza to coś więcej niż „dziwny, ewolucyjny trik wymyślony przez jeden z ziemskich gatunków”. Zachęcamy do obejrzenia mowy o intrygującym tytule „Chemical scum that dream of distant quasars”.

Clay Shirky
W 2005 roku opowiadał o tym, jak sieć umożliwiła tworzenie nowych modeli, które powinny zachęcać instytucje do tego, by pozwoliły innym wykonywać część pracy za nie. To częściowo dzięki temu przemówieniu TED zdecydowało się udostępnić online najlepsze wystąpienia za darmo. Całe wystąpienie zatytułowane „Institutions vs. collaboration” jest dostępne tutaj.

Nancy Etcoff
„Happiness and its surprises” jest jednym z ulubionych TED Talks Chrisa Andersona, bo zmieniło jego sposób myślenia o szczęściu i uczyniło go szczęśliwszym. Można je obejrzeć tutaj.

Bryan Stevenson
Wystąpienie na temat niedziałającego systemu sprawiedliwości w Stanach Zjednoczonych otrzymało najdłuższą owację na stojąco w historii TED. A Chris Anderson nie może o nim zapomnieć. Zainteresowani mogą zapoznać się z nim tutaj.

Steven Pinker i Rebecca Newberger Goldstein
Jeśli ktoś nie wierzy w potęgę rozumu i jego wpływ na dzieje ludzkości, powinien posłuchać niezwykle interesującej rozmowy wspomnianej dwójki. Co ciekawe, wystąpienie ma postać animacji. Zaintrygowanych zapraszamy tutaj.