Wielu młodych ludzi marzy o tym, by pewnego dnia stanąć na czele przedsiębiorstw, które poprowadzą do spektakularnych sukcesów. Zawodowe inspiracje czerpią często z historii zarządzających, którym ta trudna sztuka się udała. Wśród różnych rankingów istnieją również takie, które podsumowują pracę dyrektorów generalnych. W ostatnim, sporządzonym przez CNN Money i dotyczącym amerykańskich CEO, do oceny przyjęto perspektywę inwestorów.

Miejsce 1 – Leonard Schleifer, Regeneron
Założyciel pionierskiej firmy branży biotechnologicznej, były lekarz, a obecny miliarder, znany z umiejętności zawierania właściwych transakcji oraz nieustannego parcia do rozwoju. Po dwóch dziesięcioleciach strat, w 2011 roku Regeneron odniósł w końcu finansowy sukces, a wszystko dzięki opracowaniu leku Eylea na związaną z wiekiem degenerację plamki żółtej. W pierwszym roku od wprowadzenia go na rynek, sprzedaż ukształtowała się na poziomie 840 mln dolarów. Wzrost wartości akcji Regeneronu w ciągu 3 lat wyniósł 398%, w porównaniu do 82% średniej dla branży.

Miejsce 2 – Richard Anderson, Delta Air Lines
Linie lotnicze dowodzone przez Andersona, nieustannie od 2008 roku notują wzrost dochodów. Dobre wyniki wynikają w większości z udanych partnerstw, m.in. z  Air France-KLM, Alitalia, Virgin Atlantic Airways, Aeromexico czy Alaska Airlines Group. Delta Airlines cieszą się również bardzo dobrą opinią wśród klientów – w 2011 i 2013 roku zostały wybrane najbardziej uwielbianymi liniami lotniczymi, według zestawienia magazynu Fortune. Z kolei wartość akcji wzrosła w ciągu ostatnich 3 lat o 326%, znacznie wyprzedzając średnią dla branży, która wyniosła 55%.

Miejsce 3 – Robert Sands, Constellation Brands
W 2007 r., czyli od czasu, w którym Sand  został CEO firmy, odnotowała ona imponujący wzrost na rynku różnorodnych napojów alkoholowych. Między innymi dzięki udanym przejęciom, akcjonariusze mogą cieszyć się z 323% wzrostu wartości akcji, podczas gdy średnia dla tej branży wyniosła 55%.

Miejsce 4 – John Martin, Gilead Sciences
Dochody firmy, której działalność opiera się na sprzedaży leków na HIV oraz zapalenie wątroby, mają w tym roku przekroczyć 22 mld dolarów, w porównaniu do zaledwie 8,5 mld w 2011 r. Trzyletni wzrost wartości akcji ukształtował się na poziomie 300%, w stosunku do 82% średniej dla branży. Na świetnych wynikach skorzystał również Martin, który dołączył do grona miliarderów.

Miejsce 5 – Stephen Luczo, Seagate Technology
Tegoroczne rezultaty finansowe firmy Seagate Technology nie są spektakularne, w odróżnieniu od 297% wzrostu wartości jej akcji w ciągu ostatnich trzech lat. W tym samym okresie średnia dla branży IT wyniosła 61%. Bez wątpienia do takiego stanu rzeczy przyczyniły się dywersyfikacyjne działania Stephea Luczo, który postanowił, że dowodzona przez niego firma nie może produkować wyłącznie twardych dysków.

Wyróżnienie specjalne – Kevin Plank, Under Armour
Były gracz reprezentacji Uniwersytetu Maryland w futbolu amerykańskim zainicjował działalność gospodarczą w 1996 r., w piwnicy swojej babci. Obecnie wartość Under Armour szacowana jest na ponad 14 mld dolarów. W ciągu ostatnich trzech lat wartość akcji Under Armour wzrosła o 208%, w porównaniu do 75% dla reprezentowanej branży.