Każdego roku publikowane są różne zestawienia osób, którym udało się zgromadzić wielki majątek. Rankingi najbogatszych wywołują sporo emocji i dyskusji na temat tego, w jaki sposób doszli oni do swoich fortun. Od wielu lat zaszczytne miejsce wśród najzamożniejszych pań zajmuje Oprah Winfrey, popularna i szanowana amerykańska dziennikarka. Do niedawna była ona uważana za najbogatszą czarnoskórą kobietę na świecie. Jednak jak podaje TIME, jej miejsce zajęła ostatnio Folorunsho Alakija.

O ile przynajmniej część naszych czytelników kojarzy Oprah Winfrey, o tyle o pani Alakija słyszało zapewne niewielu. Kim jest tajemnicza bogaczka? To nigeryjska „baronowa ropy naftowej”, projektantka mody oraz filantropka. Według Forbesa Alakija w listopadzie wyceniana była na 2,5 mld dolarów, jednak Ventures Africa szacuje jej bogactwo na 3,3 mld dolarów, czyli 300 mln dolarów więcej niż Winfrey. W jaki sposób nigeryjska miliarderka dorobiła się swojej fortuny?

62-letnia Alakija urodziła się w bogatej, poligamicznej rodzinie. Karierę zawodową rozpoczęła w połowie lat 70-tych, na stanowisku sekretarki w nieistniejącym już International Merchant Bank of Nigeria, jednym z najstarszych banków inwestycyjnych w Nigerii. Na początki lat 80-tych porzuciła jednak pracę i postanowiła podjąć studia w Wielkiej Brytanii w zakresie projektowania mody. Po ukończeniu edukacji wróciła do rodzinnego kraju i zainicjowała działalność modową tworząc markę Supreme Stitches, kierowaną wyłącznie do ekskluzywnej klienteli. Część swojego bogactwa, Alakija zawdzięcza właśnie projektowaniu i sprzedaży eleganckiej odzieży.

Jednak znaczna część fortuny nigeryjskiej bogaczki ma inne źródło, a konkretnie związana jest z działalnością wydobywczą. W 1993 r. jedna z jej firm Famfa Ltd. uzyskała licencję na poszukiwania ropy naftowej na obszarze 617 tys. akrów. OML 127 (Oil Mining Licence), w której rodzina Alija posiada 60% udziałów okazała się być bardzo lukratywna. Jak podaje Ventures Africa, aktywa Folorunsho Alakija obejmują również nieruchomości o wartości ponad 100 mln dolarów oraz prywatny odrzutowiec za 46 mln dolarów. Oprócz przedsięwzięć biznesowych, prowadzi ona także działalność filantropijną. Jest założycielką fundacji Rose of Sharon, która pomaga nigeryjskim wdowom i sierotom.