Nie od dziś wiadomo, że Amerykanie lubują się w różnego rodzaju porównaniach statystycznych (kto widział choć jeden mecz NBA ten wie o co chodzi). Nic dziwnego więc, że i na kolumnach gospodarczych popularnych dzienników w USA można znaleźć wiele ciekawostek, które gdzie indziej pewnie przeszłyby bez echa. Jedną z takich interesujących dla Amerykanów kwestii jest to jaka firma jest aktualnie najlepiej wycenianym, a więc i najwartościowszym przedsiębiorstwem na Wall Street.

Okazją do zainteresowania się powyższym tematem była zmiana lidera w tym rankingu, która dokonała się pod koniec mijającego tygodnia. Liderujący do tej pory Apple stracił swoją pozycję po tym jak jego akcje spadły o 12% w czwartek i następnie w piątek o kolejne 2,4%. Miejsce Apple na szczycie listy najbardziej wartościowych spółek zajęła firma paliwowa Exxon Mobile. W piątek po zamknięciu notowań na Wall Street wartość akcji Apple wynosiła 413 miliardów dolarów, a akcji Exxon Mobile 418 miliardów dolarów. Wyścig tych dwóch firm o czołową pozycję to historia ostatnich bez mała 10 lat amerykańskiej giełdy. Exxon Mobile został liderem w 2005 roku. W 2011 roku dogoniło go Apple i kilkakrotnie na przestrzeni tego roku zamieniało się z Exxon Mobile na prowadzeniu w tym rankingu. Od początku 2012 roku samodzielnym liderem było Apple, aż do wczoraj.

Gwałtowny spadek wartości akcji Apple był skutkiem opublikowania rozczarowujących wyników sprzedaży iPhonów. Komunikat ten to dalszy ciąg nie najlepszej passy firmy, której akcje straciły od swoich rekordowych notowań w dniu 19 sierpnia 2012 roku aż 37%. Apple padło niejako ofiarą własnego początkowego sukcesu, który rozbudził nadmierne oczekiwania inwestorów. Obiektywnie rzecz ujmując, wyniki sprzedaży Apple są na dobrym poziomie. Ostatni kwartał 2012 roku przyniósł rekordową sprzedaż iPhonów (47,8 milionów sztuk) oraz iPadów (22,9 milionów sztuk), ale z racji tego, że oczekiwania rynków były rozbudzone ponad miarę, wyniki te zinterpretowano jako relatywnie słabe. To z kolei przełożyło się na spadek wartości akcji. Spadek wartości akcji ma również swoje bardziej racjonalne uzasadnienie. Ostra konkurencja na rynku smartfonów ze strony Samsunga nie daje nadziei na kontynuowanie przez Apple imponującej serii wzrostu sprzedaży tych urządzeń.

Przy okazji utraty przez Apple miana najbardziej wartościowej spółki w ofercie publicznej, skrupulatni Amerykanie przypomnieli po krótce historię notowań firmowych akcji. I tak, w 1997 roku 1 akcja Apple warta była 3,19 dolara, a firma była na skraju bankructwa. Po jej przejęciu przez Steva Jobsa nastąpiło odrodzenie i spektakularny marsz w górę. Na szczycie w dniu 19 sierpnia 2012 roku 1 akcja Apple warta była 702,1 dolara…