Jeden z najprężniej rozwijających się krajów na świecie, zapowiada włączenie kolejnego biegu. Po zakończeniu tzw. 3 plenum Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KC KPCh), politycy ogłosili serię planowanych reform, których celem jest zrewolucjonizowanie gospodarek – krajowej i światowej. Ogłoszono, iż Komitet przyjrzy się baczniej kwestiom bezpieczeństwa wewnętrznego w celu ochrony przed niepokojami społecznymi, a rolnicy zyskają więcej praw własności do uprawianej ziemi.

Jak oświadczyli liderzy Partii Komunistycznej, rynkom umożliwi się „odgrywanie większej roli” w funkcjonowaniu krajowej gospodarki, jednak własność państwowa pozostanie jej filarem. Jak podało BBC, chińscy oficjele stwierdzili, że najważniejszą kwestią jest uporządkowanie relacji między rządem a rynkiem, co z kolei pozwoli temu drugiemu pełnić decydującą funkcję w alokacji zasobów. Nadrzędny cel reform stanowi pomoc chińskiej gospodarce w osiągnięciu kolejnego etapu rozwoju.

Ogłoszone zestawienie działań naprawczych zawiera długą listę mglistych obietnic. Znalazły się wśród nich m.in. plan stworzenia nowoczesnego wojska czy zachęcanie do inwestycji zagranicznych w nadmorskich miastach w Chinach. Ponadto zapowiedziano stworzenie procedury umożliwiającej wykrywanie działań korupcyjnych. Kolejnym obszarem, który ma zostać zreformowany jest system zabezpieczeń socjalnych.

Według korespondentki BBC Celii Hatton, reformy mogą odegrać znaczącą rolę w funkcjonowaniu Państwa Środka na arenie międzynarodowej. Natomiast analitycy oczekiwali większych zmian. Na ogłoszenie pełnej listy reform gospodarczych i w sektorze społecznym trzeba będzie jednak poczekać. Ma ona zostać ogłoszona  w ciągu najbliższych dni, a nawet tygodni. Czy proponowane zmiany w funkcjonowaniu chińskiej gospodarki okażą się znamienne w skutkach – czas pokaże. Pewne jest natomiast, iż wiele zależeć będzie od tych, którzy mają ogłoszone właśnie reformy wcielać w życie.