Bezrobocie jest jednym z największych problemów, z jakimi boryka się Unia Europejska. Pisaliśmy niedawno o radach kanclerz Angeli Merkel, udzielonych młodym ludziom poszukującym pracy. Rząd Włoch postawił na konkretną pomoc. W tym tygodniu zapowiedział, że zamierza wydać 1,5 mld euro, żeby zwiększyć zatrudnienie wśród młodzieży.

Stopa bezrobocia we Włoszech wynosi ok. 12%. Jednak sytuacja młodych ludzi jest znacznie gorsza. Według danych z maja, bez zatrudnienia pozostaje 40% osób poniżej 25 roku życia. Premier Enrico Letta ogłosił, że proponowane przez rząd kroki zapewnią pracę przynajmniej 200.000 z nich. W jaki sposób?

Fundusze mają zostać wydane na pomoc młodym Włochom z południa kraju, którzy są zatrudnieni na umowach czasowych, a także na rozwój szkoleń i poprawę programów dla absolwentów. Dodatkowo firmy, które zatrudnią ludzi w wieku od 18 do 29 lat, mogą liczyć na ulgi podatkowe. Poprzednik Letty, Mario Monti zapowiedział w 2011 r. wzrost VAT-u, w celu zwiększenia zaufania inwestorów co do wypłacalności państwa. Obecnie włoski rząd zamierza opóźnić w czasie wprowadzenie wyższego podatku VAT, żeby ożywić zatrudnianie młodych.

Sytuacja we Włoszech jest zła, ale nie dramatyczna. Dla porównania – w Hiszpanii bez pracy pozostaje ok. 57% młodych, w Grecji aż 64%. Nad proponowanymi rozwiązaniami pracowano od kilku miesięcy. Czy uda się je wprowadzić i jakie przyniosą efekty – zobaczymy już wkrótce. Być może niedługo w ślad za Włochami pójdą kolejne kraje Unii.