Wydarzenia ostatnich lat i miesięcy pokazują, że coraz więcej państw zamierza intensyfikować działania na rzecz ochrony interesów rodzimych przedsiębiorców i pracowników. Związane jest to m.in. z wprowadzaniem różnego rodzaju ograniczeń w wymianie handlowej z innymi krajami. W trend ten wpisuje się chociażby polityka gospodarcza Stanów Zjednoczonych pod przywództwem Donalda Trumpa. 

Tymczasem Międzynarodowy Fundusz Walutowy wystosował komunikat do politycznych liderów, w którym ostrzegł ich przed wprowadzaniem coraz większych ograniczeń w wymianie handlowej. Jak informuje CNN Money, MFW podniósł we wtorek prognozę wzrostu dla gospodarki światowej w 2017 r. o 0,1% do 3,5%. Jednocześnie zaznaczono, że polityka protekcjonistyczna różnych państw może sprawić, że poprawa kondycji globalnej ekonomii może nie dojść do skutku.

Maurice Obstfeld, szef działu badań w MFW podkreślił, że „unikanie szkód spowodowanych potencjalnymi środkami protekcjonistycznymi, wymaga ponownego wielostronnego zobowiązania do wspierania handlu”. Zdaniem specjalistów ostrzeżenie wystosowano pod adresem Donalda Trumpa i realizowanego przez niego programu z kampanii wyborczej, o wiele mówiącej nazwie „America First”, a także innych działań o protekcjonistycznym charakterze.

Nowy prezydent doprowadził już do wystąpienia USA z Partnerstwa Transpacyficznego, którego celem jest wzmacnianie więzi ekonomicznych przez intensyfikację handlu pomiędzy członkami. Zakłada ona m.in. redukcję ceł między krajami-sygnatariuszami. Trump obiecał również renegocjację warunków porozumienia w ramach NAFTA z Kanadą i Meksykiem. Ponadto grozi podwyższeniem ceł i podatków na produkty importowane. MFW zwrócił uwagę, że to właśnie prognozy dotyczące sytuacji USA są najbardziej niepewne.

Według MFW silniejszy wzrost jest napędzany przez długo oczekiwane ożywienie w inwestycjach, produkcji i handlu. W opublikowanych prognozach wzrost gospodarki światowej w 2018 r. oszacowano na poziomie 3,6%. W 2017 roku wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych ma osiągnąć 2,3% w porównaniu do 1,6% w 2016 r. Najszybciej rozwijającą się gospodarką będą w tym roku Indie (7,2%). Chiny odnotują w najbliższych latach nieznaczny spadek tempa wzrostu (z 6,7% w 2016 r. do 6,6% w 2017 r. i 6,2% w 2018 r.). Ten ostatni kraj musi zwrócić uwagę na problem rosnacego zadłużenia, który będzie szczególnie dotkliwy dla sektora przedsębiorstw.