Każdy rodzic wie, że wizyta u lekarza z chorym dzieckiem nie należy do przyjemności. Badania, którym maluch zostaje poddany często spotykają się z jego sprzeciwem i zwykły pomiar temperatury może wymagać użycia podstępu. Wychodząc naprzeciw potrzebom zarówno lekarzy, jak i najmłodszych pacjentów, Josipa Majic zaprojektowała zabawki wspomagające diagnozę medyczną.

Dwudziestoczteroletnia Chorwatka jest absolwentką informatyki i już jakiś czas temu dostrzegła możliwości branży technologii medycznych, jakie stwarza z jednej strony rosnąca innowacyjność, a z drugiej spadające ceny komponentów i różnego rodzaju detektorów. Coraz większa popularność smartfonów, inteligentnej elektroniki do noszenia (ang. wearable devices) i mobilnych aplikacji zdrowotnych skutkuje rosnącym zainteresowaniem przedsiębiorców opieką zdrowotną. Wśród nich znalazła się Majic, która założyła spółkę Teddy & the Guardian Animals, otwierając biura w Zagrzebiu, Londynie i Kalifornii. Jej start-up oferuje pluszaki służące do diagnozy stanu zdrowia dzieci.

Wystarczy chwila zabawy z pluszowym misiem, by na ekranie połączonego z nim urządzenia wyświetliła się informacja o temperaturze ciała dziecka. Dzięki wewnętrznym czujnikom Opiekuńczy Miś mierzy temperaturę otoczenia oraz temperaturę ciała i bezprzewodowo przekazuje wyniki na powiązane z nim urządzenia mobilne. Inne zabawki z serii – Wysoka Żyrafa i Odważny Lew – umożliwiają pomiar między innymi tętna i poziomu tlenu we krwi w sposób, który nie stresuje dzieci.

Majic jest jedną z wielu osób, które wystartowały ze swoją działalnością dzięki europejskiemu programowi wspierania przedsiębiorczości, zwłaszcza związanej z nowymi technologiami. Jak podaje BBC, według StartUp Health Insights Annual Report w 2015 roku start-upy medyczne otrzymały wsparcie rzędu 6 miliardów euro, co stanowi znaczny wzrost w stosunku do 2010 roku, kiedy na ten cel przeznaczono miliard euro.