W przypadku krajów arabskich trudno mówić o tym, że kobiety i mężczyźni mają tam równe prawa. Z tego powodu każde informacje na temat umożliwiania ich obywatelkom wykonywania czynności dozwolonych dotychczas wyłącznie panom, wywołują zainteresowanie mediów. Arabia Saudyjska przez dziesięciolecia zakazywała kobietom prowadzenia samochodu. Wszystko wskazuje jednak na to, że niebawem sytuacja ta się zmieni. A przynajmniej tak wynika z postu opublikowanego na blogu saudyjskiego księcia Alwaleeda bin Talala.

Książę stwierdził, że już najwyższy czas, by zakaz prowadzenia aut przez kobiety został zniesiony. Co ciekawe, w kraju nie obowiązuje żadne formalne prawo, które zabraniałoby tej czynności. Jednak interpretacje edyktów religijnych wskazują, iż jest ona nielegalna dla kobiet. Według doniesień CNN Money opinia księcia podyktowana jest nie tyle chęcią wyrównywania praw obu płci, co względami ekonomicznymi. Arabia Saudyjska zmaga się bowiem z problemami wynikającymi z niskich cen ropy naftowej. W związku z tym poszukiwane są rozwiązania umożliwiające modernizację gospodarki oraz sprawienie, że będzie ona mniej zależna od sytuacji na rynku wspomnianego surowca.

Zdaniem Alwaleeda bin Talala, zakaz prowadzenia aut narusza prawa kobiet, a ponadto działa hamująco na gospodarkę, utrudniając paniom podjęcie pracy lub jej wykonywanie. Według księcia ponad milion Saudyjek potrzebuje każdego dnia bezpiecznych środków transportu, którymi mogłyby dojechać do miejsca pracy. Ze względu na zakaz muszą one zatrudniać kierowców, zamawiać taksówki lub zdawać się w kwestii transportu na mężów. Taka sytuacja odbija się niekorzystnie na gospodarce narodowej, osłabiając produktywność siły roboczej.

Książę miliarder nie pełni co prawda w kraju funkcji rządzących, jednak jest znanym światowym inwestorem. Z tego powodu wyrażona przez niego opinia może zostać wzięta pod uwagę. Zwłaszcza, że zapowiedziane przez rząd reformy gospodarcze mają na celu między innymi zwiększenie udziału kobiet wśród pracujących obywateli z 22% do 30%. Uzasadniając swoje stanowisko Alwaleed bin Talal wskazał na wiele korzyści ekonomicznych wynikających z umożliwienia paniom prowadzenia samochodów. Czy przekonają one jednak konserwatywne społeczeństwo Arabii Saudyjskiej?