W doniesieniach medialnych hakerzy występują zazwyczaj w roli złych bohaterów. O ich wyczynach pisze się w kontekście ujawnienia poufnych informacji, wyłudzania danych oraz innych działań o charakterze przestępczym. Jednak ich wiedza, właściwie wykorzystana, może służyć społeczeństwu a im samym zagwarantować całkiem ciekawą ścieżkę kariery.

Amanda Rousseu pracuje dla firmy Endgame zajmującej się cyfrowym bezpieczeństwem i prowadzi badania dotyczące szkodliwego oprogramowania. Co ciekawe, jednocześnie pomaga młodym hakerom odnaleźć właściwą drogę w życiu zawodowym. Części z nich proponuje staże w Endgame, innym doradza co zrobić, by legalnie zarabiać na swoich umiejętnościach. Inicjatywę podjętą przez Rousseau opisano na łamach portalu CNN Money.

Jednym z beneficjentów programu jest 23-letni Ashkan Hosseini, który pierwszy raz dopuścił się ataku z wykorzystaniem szkodliwego oprogramowania mając 11 lat. Zainfekowaną płytą CD ze zdjęciami rodzinnymi, usunął całą zawartość z komputerów swoich bliskich. W ramach kary rodzice zabronili Ashkanowi korzystać ze sprzętu przez całe lato. Teraz chłopak używa swoich umiejętności w słusznej sprawie, szkoląc się, jak zapobiegać działaniom hakerów.

Amanda Rousseau otrzymuje dużo wiadomości od młodych ludzi, którzy w większości z nudów i dla zabawy zajmują się tworzeniem szkodliwego oprogramowania. Często pytają w nich jak zhakować konto lub komputer. Za każdym razem otrzymują tę samą odpowiedź: „Nie róbcie tego”. Rousseau zachęca ich natomiast, by zajęli się tzw. inżynierią wsteczną (z ang. reverse engineering). Jest to zbiór technik służących analizie zamkniętego oprogramowania pod kątem wydobycia z pozoru niedostępnych informacji, np. haseł dostępu czy sposobu szyfrowania (za Programistamag.pl).

Młodzież, która kontaktuje się z Amandą jest często aktywna w podejrzanych środowiskach online, takich jak anonimowe chatroomy. Nastolatkowie są tam zachęcani by dla zabawy, pieniędzy, sławy czy zabicia czasu, dokonywać ataków hakerskich. Jednak w jej opinii takie osoby są również zainteresowane karierą w obszarze bezpieczeństwa informacji. Prognozuje się, że w ciągu najbliższych 5 lat branża ta będzie cierpieć na niedobór wykwalifikowanych kandydatów do pracy. Warto o tym pomyśleć, zwłaszcza że hakerka dla zabawy może skończyć się aresztowaniem, a nawet wyrokiem wiezięnia. Według Rousseau mentor lub dorosły doradca pracujący po legalnej stronie biznesu, może pomóc młodym ludziom w odnalezieniu ścieżki kariery zgodnej z prawem.