Niemal każdemu z nas zdarzyło się dojść któregoś dnia do wniosku, że zaangażowanie w pewien projekt, zadanie czy działalność nie przynosi żadnych korzyści. I nie chodzi bynajmniej o korzyści natury finansowej, a zdobywanie nowych umiejętności czy doświadczeń. Czasami zajmują nas rzeczy, które w żaden sposób nie przybliżają do osiągnięcia najważniejszych życiowych celów, polepszenia samopoczucia czy innych, pożądanych efektów. Wielu ludzi wydaje się być bardzo zajętymi i żyjącymi w biegu, ale owa pogoń nie skutkuje spektakularnymi dokonaniami a raczej rozmienianiem się na drobne. Co zrobić, aby tego uniknąć?

Na łamach portalu dla przedsiębiorców Inc.com zamieszczono artykuł, w którym zachęca się do zadawania sobie nieustannie jednego pytania. Ma ono zagwarantować, że pozostaniemy skupieni na tym, co jest dla nas najważniejsze – w życiu zawodowym i osobistym. Niezależnie od tego, czy rozpoczynamy realizację nowego projektu, tworzymy program szkoleniowy czy inicjujemy działalność nowej firmy, powinniśmy zapytać siebie: „Co chcę osiągnąć w ramach tego działania?”. Oczywiście owo pytanie można zadać na wiele sposobów, kluczowe jest natomiast wskazanie, w jaki sposób dana aktywność zbliża nas do osiągnięcia wyznaczonych sobie celów.

Rozpoczynając jakiekolwiek działanie należy myśleć o tym, jaki będzie jego koniec. Warto zatem określić cel, w którym się je podejmuje. Na przykład, jeśli bierzesz udział w szkoleniu, zastanów się czy chcesz doskonalić umiejętności, zdobywać nową wiedzę czy budować sieć kontaktów z osobami o podobnym doświadczeniu lub wykonywanej profesji. Ważne jest bowiem określenie, co tak naprawdę planuje się osiągnąć. Takie pytanie należy zadawać sobie na początku podejmowanej aktywności, wtedy jest się bardziej skutecznym i wydajnym, a przede wszystkim skoncentrowanym na celu.

Należy jeszcze pamiętać o jednym – często sami komplikujemy wykonywanie danego zadania, nie zdając sobie sprawy, że najprostsze rozwiązania bywają najbardziej użyteczne. Koncentrowanie się na wzorze postępowania „cel – działanie – wyniki”, może pomóc zaoszczędzić jedno z najcenniejszych aktywów – czas. Dlatego też rozpoczynając jakąkolwiek aktywność zastanów się co próbujesz osiągnąć, albo jeszcze prościej – dlaczego to robisz. Zdaniem czytelników Inc.com to naprawdę działa!