Z roku na rok przybywa cudzoziemców podejmujących pracę, czy osiedlających się poza krajem swojego urodzenia. Mieszają się narodowości, wyznania i normy postępowania. W konsekwencji społeczności stają się coraz bardziej zróżnicowane pod względem kulturowym. Zrozumienie i zaakceptowanie tych różnic oraz nauczenie się, jak funkcjonować w środowisku stanowiącym swoistą „mieszankę wybuchową” to niełatwe zadanie. Nie oznacza to jednak, że jest ono misją skazaną na porażkę. Wystarczy odpowiednie nastawienie, wiedza oraz…   

Wraz z Davidem Championem z Harvard Business Revierw, przyjrzyjmy się bliżej kilku informacjom dotyczącym różnych narodowości. Amerykanie, słynący ze szczerości i bezpośredniości, mają problem z wygłaszaniem przykrych dla innych opinii. Z kolei Francuzi kojarzeni przez cały świat z dobrymi manierami, uwielbiają pławić się w krytykanctwie. Paradoksy? Owszem – jest ich jednak na tyle dużo, że nieznajomość wspomnianych może stanowić przysłowiowy gwóźdź do trumny dla współpracy osób pochodzących z różnych kultur. Interesujące narzędzie ułatwiające egzystowanie i pracę w środowisku zróżnicowanym kulturowo opisano na łamach bloga Harvard Business Review.

Instrument jest dziełem Erin Meyer, Amerykanki mieszkającej w Paryżu, zajmującej się na co dzień szkoleniem kadry kierowniczej w kontekście zarządzania międzykulturowego oraz wykładaniem zagadnień związanych z zachowaniami organizacyjnymi w INSEAD w Fontainebleau. Według Meyer głównym problemem we współpracy osób będących przedstawicielami odmiennych kultur jest to, że większość ludzi przykłada wagę do jednego, dwóch, maksymalnie trzech wymiarów dzielących ich różnic. Trudno na tej podstawie właściwie analizować i przewidywać zachowania cudzoziemców.

Różnice kulturowe dotyczą wielu aspektów, jednak ze względu na ograniczenia poznawcze ciężkim zadaniem jest analizowanie wszystkich jednocześnie. Ponadto należy brać pod uwagę różnice względne a nie bezwzględne – np. Brazylijczycy nie są specjalnie przywiązani do punktualności, jednak mają problem z zaakceptowaniem faktu, że Hindus spóźnił się na spotkanie z nimi. Aby pomóc osobom pracującym w środowisku międzykulturowym, Meyer stworzyła narzędzie pozwalające uniknąć przynajmniej części wynikających z tej różnorodności problemów.

Na podstawie przeprowadzonych badań i doświadczeń zawodowych, wskazała ona osiem wymiarów charakteryzujących się największym zróżnicowaniem w zależności od reprezentowanej kultury. Następnie oceniła znaczną liczbę krajów pod kątem wspomnianych wymiarów. Klikając na parę interesujących nas państw można sprawdzić, jakiego rodzaju problemy mogą pojawić się we współpracy osób pochodzących z odmiennych kultur. I jak ich uniknąć. Zainteresowanych przetestowaniem narzędzia odsyłamy tutaj.