Nie od dziś wiadomo, że polityka jest ściśle powiązana z ekonomią. Rzadko mamy jednak tak dobrą okazję do obserwowania wzajemnego wpływu obu tych dziedzin życia na siebie, jak podczas pierwszych tygodni prezydentury Donalda Trumpa. Co ciekawe jednak, nie chodzi tylko o wzajemne relacje polityki i ekonomii w skali makro, ale także o drobne, ale jakże symboliczne zdarzenia…

Kiedy w 2011 roku Ivanka Trump–córka obecnego prezydenta USA zajęła się projektowaniem i sprzedażą kolekcji butów, ubrań i biżuterii, wydawało się, że oto rozpoczyna się kolejna piękna kariera biznesowa w rodzinie Trumpów. Rzeczywiście, projektowane przez Ivankę Trump eleganckie buty, kolekcje ubrań, torebek czy biżuterii szybko znalazły uznanie klientów, a wiele znanych sieci domów mody wprowadziło je do swojej oferty. Wszystko szło dobrze do czasu,… kiedy Donald Trump nie został prezydentem USA.

Kandydatura Donalda Trumpa od początku budziła silny sprzeciw w niektórych środowiskach w USA. Ich przedstawiciele twierdzili, że poglądy Trumpa są nie pogodzenia z zasadami liberalnej demokracji i szeroko rozumianą polityczną poprawnością. Dwie przeciwniczki Trumpa, zbulwersowane jego poglądami na temat roli kobiet postanowiły założyć twitterowy profil #GrabYourWallet, w ramach którego nawołują do bojkotu wszelkich przedsięwzięć i produktów związanych biznesowo z rodziną Donalda Trumpa. Jak mówi Shannon Coulter–założycielka profilu cyt. „my, jako przeciwnicy Trumpa, którzy na niego nie głosowali, mamy ogromną siłę. W naszych portfelach znajduje się co roku 7 bilionów dolarów do wydania. Zjednoczmy się i zróbmy z tych pieniędzy właściwy użytek”.

Celem osób popierających akcję #GrabYourWallet jest biznesowy bojkot wszystkiego co związane jest z firmami klanu Trumpów. Na stronie publikowane są wykazy firm należących do Donalda Trumpa i opisy produktów, tak aby łatwo było się zorientować, co należy bojkotować. Choć akcja mogła się na początku wydawać niegroźna, trzeba przyznać, że odniosła pierwszy skutek. Jej ofiarą padła…Ivanka Trump. Okazało się, że znana sieć modowa Nordstrom wycofała ze swojej oferty kolekcję butów i ubrań sygnowaną marką Ivanki Trump. Oficjalnym powodem jest nikłe zainteresowanie ze strony klientów. Na internetowej stronie sklepu w ostatni piątek dostępne były jedynie cztery modele eleganckich butów Ivanki Trump…wszystkie mocno przecenione. Co ciekawe, jeszcze w listopadzie ub. r. podobnie zachowała się kanadyjska sieć obuwnicza Shoes.com, która wycofała ze sprzedaży wszystkie produkty sygnowane marką Ivanki Trump.