Niedawno pisaliśmy o emisji przez Islamski Bank Rozwoju sukuków, czyli obligacji zgodnych z prawem szariatu. Ponieważ w islamie zakazany jest zarobek z działalności związanej z alkoholem, papierosami, hazardem i odsetkami, islamscy inwestorzy mają ograniczone możliwości lokowania środków. Powołując się na IdealRatings – spółkę badającą zgodność papierów wartościowych z zasadami przestrzeganymi przez Muzułmanów – Agencja Reuters zapewnia, że inwestycja w akcje Twittera jest zgodna z wymaganiami religii.

W odpowiedzi na zapytania menedżerów funduszy i indywidualnych inwestorów z całego świata, IdealRatings przeprowadziło analizę możliwości zakupu debiutującego na NYSE Twittera przez islamskich inwestorów. W związku z tym, że przychody serwisu społecznościowego nie pochodzą ani z działalności spekulacyjnej ani z handlu papierosami lub alkoholem ani też z hazardu, są zgodne z prawem szariatu, a więc blisko 800 islamskich funduszy, których wartość jest szacowana przez Agencję Reuters na 46 miliardów dolarów, może zainteresować się akcjami spółki.

Co więcej, dla wielu Muzułmanów Twitter ma znaczenie polityczne, ponieważ na początku Arabskiej Wiosny był wykorzystywany do koordynowania zbiorowych protestów przeciwko autokratycznym reżimom. Dodatkowo Mohamed Donia, CEO IdealRatings, podkreśla, że analiza treści publikowanych w serwisie wypadła pozytywnie, zwłaszcza, że w gąszczu tweetów można odnaleźć wpisy islamskich naukowców. Przeszkodą nie jest również wysoki poziom długu spółki, który bywa sygnałem powstrzymującym islamskich inwestorów przed zakupem udziałów.

W przeciwieństwie do Twittera, wśród topowych spółek, które nie otrzymały rekomendacji IdealRatings znalazły się między innymi opierający swoją działalność na przychodach z odsetek Citigroup oraz producent towarów luksusowych LVMH, w którego ofercie można znaleźć napoje wysokoprocentowe. Ogólnie spośród 42 tysięcy przeanalizowanych przez IdealRatings papierów wartościowych, tylko 15 tysięcy spełnia wymagania określone w islamskim prawie.