Elektrownie jądrowe to obecnie jedno z podstawowych źródeł energii elektrycznej dla krajów rozwiniętych. Pomimo tego, że wzbudzają one duże kontrowersje, szczególnie wśród ekologów, są stosunkowo bezpieczne i przyjazne dla środowiska naturalnego, przynajmniej jeżeli chodzi o ich codzienne funkcjonowanie. Sytuacja zmienia się jednak, jeśli uwzględnimy fakt, iż elektrownie te wytwarzają promieniotwórcze odpady, które należy odpowiednio składować i neutralizować.

Problem składowania i neutralizowania odpadów promieniotwórczych stał się ostatnio przedmiotem debaty publicznej w Wielkiej Brytanii. Stało się to po tym jak tamtejszy rząd w zaskakujących okolicznościach zerwał kontrakt z firmą Nuclear Management Partners (NMP), która zajmowała się zarządzaniem największym brytyjskim składowiskiem odpadów promieniotwórczych w Sellafield. NMP przejęło zarządzanie składowiskiem w 2008 roku, a w 2013 roku brytyjskie władze przedłużyły z firmą umowę na kolejne 5 lat. Kontrakt wart był 9 miliardów funtów, a sama firma zatrudniała w Sellafield aż 10 tysięcy pracowników.

Jak się okazuje, powodem zerwania kontraktu z NMP były negatywne opinie wydane przez Nuclear Decommissioning Authority (NDA) i rządowe biuro ds. wydatków publicznych. Obie te instytucje zarzuciły NMP niegospodarność, przekroczenie planowanych wydatków, a także opóźnienia we wdrażaniu planowanych rozwiązań. Minister ds. energii i zmian klimatu Ed Davey ujawnił, iż zarządzanie składowiskiem przejmie nowo utworzona firma Sellafield Limited, która w całości będzie spółką zależną od NDA i przejmie personel zatrudniany do tej pory przez NMP. W przyszłości planowane jest znalezienie partnera strategicznego dla nowej spółki. Jak ujawnił Ed Davey, cały proces zmiany modelu zarządzania składowiskiem w Sellafield zajmie około 15–stu miesięcy.

Tak nagłe posunięcie jakim było zerwanie kontraktu z NMP to oczywiście woda na młyn opozycji. Minister energii w gabinecie cieni Partii Pracy Tom Greatrex powiedział, iż cyt. „ta decyzja to przyznanie się rządu do porażki i dowód na to, że setki milionów funtów z naszych podatków zostało zmarnowane”. Jak wielkie pieniądze wchodzą w grę przy neutralizacji odpadów promieniotwórczych niech świadczą wyliczenia przeprowadzone przez NDA. Eksperci Agencji ocenili, iż na ten cel Wielka Brytania będzie musiała wydać około 110 miliardów funtów przez kolejne 120 lat.