Wiele osób ma problem ze znalezieniem kluczy, portfela, telefonu a nawet domowego pupila. Zazwyczaj takie sytuacje mają miejsce wtedy, kiedy bardzo się dokądś spieszymy i nie mamy czasu na długotrwałe poszukiwania. Z odsieczą przychodzi nam nowoczesna technologia, a konkretnie geolokalizacja. Dzięki sprytnym aplikacjom możliwe staje się niemal natychmiastowe znalezienie zaginionych kluczyków do auta, tabletu, który przepadł bez wieści czy zwierzaka bawiącego się z właścicielem w chowanego.

Jedną z nich opracował start up Pixie Technology. Współzałożyciel i CEO firmy Amir Bassan-Eskenazi stwierdził pewnego dnia, że ma dosyć wiecznych poszukiwań swojego… kota i tak narodził się pomysł lokalizacyjnej aplikacji Pixie. Kolejne dwa lata upłynęły na tworzeniu i doskonaleniu aplikacji, za pomocą której możliwe jest oznaczenie tagami wszystkich rzeczy mających tendencję do częstego gubienia się. Pixie, nazywany GPS-em do domowego użytku, doprowadzi właściciela do kluczy czy zwierzaka, który przepadł bez śladu. Historię Pixie Technology opisano na łamach CNN Money.

Wykorzystywane w aplikacji znaczniki, przypominające wyglądem pinezki lokalizacji z map Google, mieszczą się w dłoni i współdziałają ze sobą dzięki technologii Bluetooth LE. Im więcej przedmiotów zostanie oznaczonych, tym łatwiej będzie wskazać lokalizację zaginionego. Użytkownik robi zdjęcie każdego z obiektów, który chce włączyć do „domowego GPS’a”, oznacza go określonym tagiem w aplikacji oraz fizycznie umieszcza na nim znacznik. Przy następnym zniknięciu wystarczy otworzyć Pixie, a ta wskaże zaginiony przedmiot, o ile nie znajduje się on w odległości dalszej niż 150 stóp. Aplikacja posiada również funkcję pozwalającą na automatyczne wysyłanie powiadomienia, jeśli wychodzi się z domu bez niektórych rzeczy, np. portfela czy telefonu.

Prace nad Pixie nie są jeszcze zakończone. Udoskonalenia wymaga m.in. dokładność wskazań zaginionych przedmiotów. Aplikacja powstała przy wsparciu finansowym w wysokości 7,8 mln dolarów, uzyskanym ze Spark Capital i Cedar Fund. Twórcy aplikacji zapewniają, że do lata, kiedy to planowane jest wypuszczenie jej na rynek, usunięte zostaną wszelkie niedoskonałości. Znaczniki Pixie są jednorazowego użytku, wystarczają na ok. 18 miesięcy i za cztery trzeba zapłacić ok. 40 dolarów.