Któż z nas nie był w kinie, aby obejrzeć przygody Shreka i księżniczki Fiony czy bawić się przy kreskówce o przygodach Pandy Kung–fu. Słowo „kreskówka” nie jest może najodpowiedniejsze, gdyż w przypadku tych produkcji mieliśmy do czynienia z najbardziej zaawansowaną grafiką komputerową w historii kinematografii. Za sukcesem obu tych filmów stała amerykańska wytwórnia DreamWorks Animation, o której w ostatnich dniach znów zrobiło się głośno.

Jak donosi Financial Times, potentat na amerykańskim rynku telewizji kablowej, firma Comcast poważnie przymierza się do złożenia oferty zakupu DreamWorks Animation, choć sama firma odmówiła komentarza w tej sprawie. Wartość transakcji ma wynieść 3 miliardy dolarów. Na wieść o tych planach inwestorzy dosłownie rzucili się do zakupu akcji DreamWorks Animation, których cena wzrosła w ciągu jednej sesji giełdowej aż o 18% do poziomu 31,98 dolara za sztukę. Jeżeli doniesienia Financial Times się potwierdzą, będzie to oznaczać, że Comcast zamierza konkurować bezpośrednio z wytwórnią Walt Disney w obszarze bardzo popularnych w USA tematycznych parków rozrywki.

Jak mówi Craig Moffett z firmy konsultingowej MoffettNathanson cyt. „Comcast jest najbardziej zainteresowany w przejęciu praw autorskich należących do DreamWorks Animation, a także ich bogatych bibliotek animacji. Ma to pomóc Comcast w stworzeniu parków tematycznych”. Od 2011 roku Comcast jest już właścicielem parków rozrywki działających poprzednio pod szyldem Universal Studios. Stało się tak w wyniku przejęcia przez Comcast koncernu NBCUniversal. W ramach tej transakcji zakupiono również Universla Pictures, znanej m.in. z produkcji serii filmowej o Minionkach. Jak dodaje Craig Moffett cyt. „parki tematyczne to niewątp;iwie jednen z głównych obszarów w które zamierza inwestować Comcast i na ofertę zakupu DreamWorks Animation należy patrzeć właśnie z tej perspektywy”.

Comcast, który jest największym w USA operatorem kablowym ogłosił w środę lepsze niż się spodziewano wyniki finansowe za I kwartał br. Przychody firmy wyniosły 18,8 miliarda dolarów (wzrost o 5,3%), a dochód 2,1 miliarda dolarów (wzrost o 2,1%). Tak dobre wyniki Comcast zawdzięcza głównie wzrostowi liczby abonentów.