Każdy, kto kiedykolwiek próbował wykonać trudne zadanie w pokoju pełnym ludzi wie, że rozmowy telefoniczne, śmiechy, stukanie w klawiaturę czy chrupanie paluszków mogą skutecznie zniweczyć podjęty wysiłek. Biurowe odgłosy rozpraszają i powodują, że ciężko skupić się na tym, na czym się powinno. Wiele osób ratuje się z opresji wkładając do uszu słuchawki i słuchając swojej ulubionej muzyki. Okazuje się jednak, że nie wpływa to najlepiej na produktywność.

Artykuł na ten temat ukazał się na łamach The Atlantic. Dziennikarka Olga Khazan postanowiła przyjrzeć się badaniom i oto, co ustaliła.

Muzyka jest dobra na niektórych stanowiskach, ale nie na wszystkich
Autorzy licznych badań chwalą wpływ słuchania muzyki na produktywność pracowników. Należy jednak pamiętać, iż ów wpływ uzależniony jest od rodzaju stanowiska, które się zajmuje. Muzyka jest dobra na liniach produkcyjnych (o ile hałas maszyn jej nie zagłusza) gdyż sprawia, że praca jest mniej monotonna. Ponadto czyni pracowników bardziej czujnymi. Z kolei w przypadku pracy o charakterze strategicznym, wymagającej myślenia i nieustannego poszukiwania rozwiązań złożonych problemów, jej wpływ na zwiększenie produktywności nie jest już taki sam.

Ulubiona muzyka jest najgorsza
Może się wydawać, że słuchanie lubianych utworów sprawia, że pracuje się przyjemniej, a zatem bardziej produktywnie. Okazuje się jednak, że w świetle przeprowadzonych badań osoby, które wykonywały szereg skomplikowanych zadań przy takich właśnie dźwiękach radziły sobie gorzej od tych, które pracowały w milczeniu

Jeśli musisz czegoś słuchać, słuchaj utworów bez słów
Tekst piosenki jest najbardziej rozpraszającym z elementów, niezależnie od typu muzyki, której słuchasz. Słowa zmuszają bowiem mózg do tego, by się na nich skupił i odwracają uwagę od zadania. Jeśli masz do wykonania czynność, wymagającą umiejętności werbalnych, słuchanie muzyki z tekstem znacznie to utrudni.

Rób przerwy w słuchaniu
Jeśli mimo wszystko chcesz słuchać w pracy ulubionej muzyki, bo sprawia ona, że lepiej się czujesz i masz więcej energii, postaraj się robić 15-minutowe przerwy co kilka godzin. Dzięki przerwom zwiększysz swoją produktywność.

Ciekawe ilu ludzi z przyjemnością pracuje w kompletnej ciszy, która – według badań – najlepiej wpływa na efekty naszych działań? I czy znaleźliby się chętni do całkowitej rezygnacji z ulubionej muzyki w miejscu pracy…