O posiadaniu butów z logo Converse marzy wiele osób. Przez lata obecności na rynku, marka ta ugruntowała pozycję kultowej, choć w jej historii odnaleźć można zarówno momenty wzlotów, jak i upadków. Niedawno poinformowano, że legendarny, flagowy model Chuck Taylor będzie miał swojego ulepszonego następcę. Chuck II mają być wygodniejsze od poprzedników i nieco od nich droższe – średnio 15 dolarów na parze. Jednak wprowadzanie zmian w tak cenionym przez miliony klientów produkcie zawsze wiąże się z pewnym zagrożeniem.

Przede wszystkim ludzie niespecjalnie lubią zmiany. W związku z tym modyfikowanie ich ulubionego modelu butów może spotkać się z niechęcią. A kiedy w grę wchodzą emocje, takie jak przywiązanie do marki, kojarzonej z określonym wyglądem czy składem, owa niechęć do zmian może przełożyć się na bojkot nowego produktu. Buty Chuck Taylor to jeden z najlepiej sprzedających się modelów obuwia wszechczasów. Sprzedano już ponad miliard par, a nosili je m.in. Kurt Cobain czy JFK. Zmiany wiążą się zatem z ryzykiem.

Według doniesień TIME Magazine, modyfikacje legendarnego modelu polegać będą przede wszystkim na wykorzystaniu lekkiej pianki o nazwie Lunarlon opracowanej przez koncern Nike, w którego posiadaniu znajduje się Converse. Wykonana z Lunarlonu wkładka amortyzująca, której nie stosowano dotychczas w trampkach z gwiazdką, ma udoskonalić model Chuck Taylor. Zdaniem CEO Converse’a Jima Calhoun, aby sprostać konkurencji na rynku sneakersów (odmiana butów sportowych na grubszej podeszwie), konieczne jest oferowanie obuwia nie tylko stylowego, ale również wygodnego. Klienci są bowiem coraz bardziej wymagający i poza wyglądem liczy się dla nich również komfort.

Nike zrobił niezły interes w 2003 roku kiedy za 305 mln dolarów kupił Converse’a. Firma nie miała bowiem w swojej ofercie klasycznych tenisówek i zamiast opracować własny model, postanowiła przejąć najbardziej rozpoznawalną i lubianą markę na tym rynku. Nike jest nieustannie monitorowany przez trampkowych purystów, którzy z uwagą śledzą, czy w legendarnych butach nie dokonano kłócących się z wizerunkiem marki zmian. Póki co, nie było żadnych powodów do obaw. Ciekawe jak w ocenie wielbicieli Converse’a wypadnie model Chuck II…