Wszystkie dzieci (te dorosłe również) wiedzą, że nie ma chyba nic gorszego niż ujawnienie niespodzianki przed czasem. Takie faux pas przydarzyło się właśnie brytyjskiemu oddziałowi firmy Amazon‒największej księgarni wysyłkowej świata. Rzecz jest o tyle bolesna dla wielu odbiorców, że dotyczy od dawna wyczekiwanej nowej wersji gry Grand Theft Auto 5 (GTA 5).

Producent Grand Theft Auto 5‒firma Rockstar North ze Szkocji‒zaplanowała oficjalny debiut gry na wtorek 17 września. Jednakże klienci Amazon, którzy dokonali już kilka miesięcy temu przedpłat na zakup gry, otrzymali ją już w tę sobotę. Oczywiście, szczęśliwcy ci nie omieszkali pochwalić się tym na branżowych forach i poprzez media społecznościowe, przez co cała sprawa wyszła na jaw niemal natychmiast. Jak donoszą wtajemniczeni, Rockstar North rozpoczął już wyjaśnianie przyczyn zaistniałej sytuacji, natomiast Amazon nabrał przysłowiowej wody w usta.

Jedna z osób, które otrzymały swoją grę w sobotę był Will Guyatt z portalu IGN.com profesjonalnie zajmujący się problematyką gier video. Jak przyznał w wypowiedzi dla BBC cyt. „osobiście był usatysfakcjonowany, aczkolwiek rozumie, że dla producenta może to być problem. W tej chwili ponad 2000 sklepów trzyma na zapleczu GTA 5 w oczekiwaniu na wtorkową inaugurację, a tymczasem setki użytkowników już dzielą się pierwszymi wrażeniami na forach internetowych”. Jak dodał Guyatt cyt. „podobne rzeczy zdarzały się już w przeszłości, ale dopiero rozwój mediów społecznościowych sprawił, że w pełni widzimy skalę zjawiska”. Na koniec swojej wypowiedzi Guyatt zaznaczył cyt. „jestem pewny, że Rockstar North nic w tej sprawie nie może zrobić”.

Szkocka firma padła niejako ofiarą własnego sukcesu. Seria gier GTA sprzedała się jak do tej pory w ponad 135 milionach kopii, nic więc dziwnego że jej najnowsza edycja oczekiwana była z wielką niecierpliwością. Jeszcze zanim Amazon popełniło opisywany tutaj falstart, do podobnego „wycieku” doszło za sprawą firmy Sony. Otóż, Sony udostępniło swoim klientom, którzy złożyli zamówienia na grę, pobranie specjalnej wersji demo produktu. Problem w tym, że niektórzy użytkownicy zdołali wyodrębnić z udostępnionej wersji niektóre ścieżki dźwiękowe z opisem dużych fragmentów wielu wątków gry. W sierpniu Sony oficjalnie przeprosiło Rockstar North za zaistniały incydent.

Jak donoszą szkockie media, produkcja GTA 5 kosztowała około 170 milionów funtów, co czyni ją jedną z najdroższych gier w historii. Jeżeli jednak spełnią się przewidywania analityków, GTA 5 ma „zarobić” w sumie około 1 miliarda funtów, co uczyni ją także jedną z najbardziej dochodowych gier w historii.