Największy internetowy sprzedawca muzyki w USA‒firma Amazon postanowiła zaskoczyć swoich klientów, oferując im darmową usługę polegającą na udostępnieniu cyfrowych wersji zakupionych przez nich utworów muzycznych.

Usługa nosząca nazwę AutoRip jest na razie dostępna tylko na terenie USA. Każdy klient dokonujący zakupu krążka CD z muzyką będzie miał automatycznie tworzoną jego cyfrową kopię w formacie MP3. Kopia ta będzie przechowywana na serwerach Amazon na indywidualnych kontach klientów. Dostęp do nagrań będzie możliwy poprzez stronę Amazon, a także przez odpowiednie aplikacje instalowane na tabletach czy smartfonach.

Aby przygotować się do tej operacji, Amazon zdigitalizował około 50 tysięcy krążków CD i albumów muzycznych. Wybór został dokonany na podstawie analizy zakupów dokonywanych przez klientów Amazon od 1998 roku. Na liście znalazły się m. in takie pozycje jak “Dark Side of the Moon” Pink Floyd, „Thriller” Michaela Jacksona czy „21″ Adele. Każdy klient, który poczynając od 1998 roku, zakupił jakikolwiek krążek muzyczny poprzez sieć sprzedaży Amazon, będzie miał teraz możliwość otrzymania (ściągnięcia) cyfrowej wersji zakupionych utworów. Ma to w założeniu pomóc w tworzeniu własnych bibliotek muzycznych. Do tej pory klienci musieli włożyć dość dużo trudu w proces konwersji płyt CD audio do innych formatów plików dźwiękowych. Jak powiedział Steve Boom‒szef działu muzyki cyfrowej w Amazon „na początku projektu spodziewaliśmy się, że będziemy musieli zdigitalizować miliony płyt CD, jednakże te 50 tysięcy, które już są dostępne w wersji cyfrowej pokrywa zdecydowaną większość zakupów dokonywanych przez naszych klientów. Stąd też mogliśmy uruchomić tę usługę już teraz”.

Inicjatywa Amazon jest powszechnie odczytywana jako próba odzyskania rynku na którym dominuje odwieczny rywal czyli iTune firmy Apple. Apple poprzez iTunes posiada około 50% udziału w rynku cyfrowej muzyki, Amazon obecnie może pochwalić się udziałami w rynku na poziomie 15%. Do tego grona dołączyło Google, które również oferuje podobną usługę jak Amazon czy Apple.