Dziennikarze niemieckiej telewizji publicznej ARD wyemitowali w weekend szokujący dokument o pracownikach sezonowych pracujących dla amerykańskiego giganta handlu internetowego‒firmy Amazon.

Dziennikarzom udało się zdobyć dowody na skandaliczne traktowanie pracowników przez personel jednego z największych centrów dystrybucyjnych Amazon, zlokalizowanego w miejscowości Bad Hersfeld w Hesji. W okresie przed Świętami Bożego Narodzenia Amazon zatrudnił sporą liczbę pracowników sezonowych, których zadaniem była praca przy obsłudze zwiększonej w tym okresie ilości zamówień. Pracownicy ci pochodzili głównie z Hiszpanii i Polski. Okazało się, że personel firmy ochroniarskiej pracującej na rzecz Amazon dopuszczał się poniżających praktyk w stosunku do zatrudnionych obcokrajowców. Pokoje pracowników były regularnie przeszukiwane, a oni sami poddawani rewizjom osobistym np. podczas przerw na posiłki. Stosowano także permanentny monitoring wizyjny w miejscu pracy. Ponadto, kwatery w których mieszkali pracownicy znajdowały się w dużej odległości od miejsca pracy, a firma Amazon nie zapewniła zorganizowanego dojazdu do swojego magazynu. Pracownicy musieli dostawać się do pracy nieregularnie jeżdżącymi busami, płacąc za podróż z własnej kieszeni.

Po wyemitowaniu materiału w telewizji ARD, głos zabrała niemiecka minister ds. pracy Ursula von der Leyen. Zapowiedziała, że sprawa zostanie zbadana szybko, a agencje pośrednictwa pracy partycypujące w zatrudnianiu pracowników sezonowych stracą swoje koncesje jeśli okaże się że wiedziały o nagannych praktykach. Niemiecka minister zapowiedziała także, iż władze zwrócą się do firmy Amazon o pilne wyjaśnienia.

Ważnym wątkiem w pokazanym dokumencie była kwestia rzekomych powiązań firmy ochroniarskiej Hensel European Security Services (Hess) z niemiecką skrajną prawicą. Ten fakt miał być jedną z przyczyn dla której personel firmy dopuszczał się szczególnie nagannego zachowania w stosunku do cudzoziemców. W wydanym oświadczeniu firma Hess odrzuciła te sugestie, przyznając zarazem, iż jej personel rzeczywiście prowadził przeszukania w kwaterach pracowników sezonowych.

W sprawie zabrała głos także firma Amazon, jednakże oświadczenie dla prasy nie wniosło nic nowego do sprawy. Amazon podkreśliła, iż cyt. „naszym celem jest dostarczać nasze towary szybko i sprawnie. To jest możliwe tylko wtedy, gdy personel utożsamia się z celami firmy. Każdy przypadek nieprawidłowości jest w firmie badany i stosownie do okoliczności podejmujemy odpowiednie decyzje”.