Największe kluby piłkarskie na świecie zazwyczaj nie narzekają na brak sponsorów. Umowy sponsorskie zawierane są na różne okresy czasu, a ich zakres to kwestia indywidualnych ustaleń między stronami. Najbardziej znane drużyny podpisują z firmami wieloletnie kontrakty i bardzo często są one przedłużane na kolejne sezony. Zdziwienie wywołała więc informacja o tym, że niemiecki producent odzieży sportowej Adidas kończy sponsorowanie klubu Chelsea F. C. Co ważne, współpraca zakończyć ma się sześć lat przed czasem. 

Adidas był sponsorem klubu od 2006 roku i miał nim pozostać aż do 2023 roku. Jak informuje BBC, strony doszły jednak do porozumienia i za obopólną zgodą zdecydowały się rozwiązać łączący je kontrakt z dniem 30 czerwca 2017 r. Chelsea będzie musiało zapłacić niemieckiej firmie wyrównanie w wysokości dziesiątków milionów euro, ale zyska wolną rękę w poszukiwaniu nowego sponsora. Przewiduje się, że wypłata środków wpłynie pozytywnie na zyski Adidasa, które mają wzrosnąć o 25%, a nie jak pierwotnie zakładano o 15-18%.

Zawarta w 2013 roku umowa z Chelsea opiewająca na kwotę 300 mln funtów, była największą w historii Premier League. Jednak w 2014 r. Adidas pobił swój własny rekord i zgodził się zapłacić 750 mln funtów Manchesterowi United, zastępując na koszulkach zawodników swojego amerykańskiego rywala, firmę Nike. Adidas przejął również sponsorowanie Juventusu oraz przedłużył kontrakt z Bayernem Monachium. Tożsamość nowego sponsora Chelsea nie jest jeszcze znana.

Dla obserwujących ostatnie poczynania marketingowe Adidasa, podjęta decyzja nie jest specjalnie zaskakująca. Firma pracuje bowiem nad nową strategią, która zakłada wspieranie mniejszych zespołów lub pojedynczych, wybijających się zawodników. Dodatkowo niemiecki producent zapowiada skupienie się w swojej komunikacji marketingowej na mediach cyfrowych. W opublikowanym oświadczeniu Adidas podziękował Chelsea F. C. za profesjonalną i udaną współpracę. Podkreślił również sukcesy, które udało się w tym czasie osiągnąć, a mianowicie tytuł Ligi Mistrzów UEFA w 2012 roku oraz dwa Premier League.