Motywowanie pracowników jest jedną z najważniejszych umiejętności menadżerów i przedsiębiorców, niestety nie każdy z nich ją posiada. Większość pracowników jest zdania, że najlepiej motywują ich pieniądze. Tymczasem Ilya Pozin w swoim artykule zamieszczonym na portalu dla małych i średnich przedsiębiorców Inc. przekonuje, że istnieje przynajmniej 9 innych rzeczy, które sprawią, że ludzie zaangażują się w swoją pracę.
Bazując na doświadczeniach wyniesionych z prowadzenia własnej firmy, autor sformułował następujące rady dla zarządzających dotyczące sposobów motywowania.
Bądź szczodry w chwaleniu
Każdy lubi być chwalony, a pochwały udzielane przez dyrektora działają na nas w sposób szczególny. Dlatego trzeba doceniać postępy w działaniu pracowników, nawet jeśli dotyczą małych spraw. Najlepiej udzielać pochwał na forum publicznym.
Pozbądź się kierowników
Projekt bez kierownika projektu? Brzmi dziwnie, ale warto spróbować. Jeśli pozwolimy ludziom pracować w drużynie, a każdy jej członek będzie posiadał równe prawa, jest wysoce prawdopodobne, że szybciej uda się nam stworzyć lepszy projekt. Będąc częścią drużyny, pracownicy są bardziej oddani sprawie, nie chcą bowiem zawieść swoich kolegów.
Spraw, by Twoje pomysły stały się ich pomysłami
Ludzie nienawidzą, kiedy mówi się im co mają robić. Zamiast narzucać pracownikom rozwiązanie danego problemu, lepiej sprawić by czuli, że sami wpadli na ten pomysł.
Nigdy nie krytykuj, ani nie poprawiaj
Nikt nie lubi słuchać o tym, że zrobił coś źle – to klasyczny demotywator. W związku z tym trzeba podejść do sprawy dyplomatycznie, tak by umożliwić pracownikom wyjście z trudnej sytuacji z twarzą. Dzięki temu będą mogli wyciągnąć wnioski z popełnionych przez siebie błędów i je naprawić. Zapytaj: „Czy to był najlepszy sposób rozwiązania problemu? Dlaczego nie? Czy masz pomysł jak inaczej mógłbyś zachować się w tej sytuacji?”. Zamiast wskazywać palcem winnych zyskujesz merytoryczną rozmowę i analizę możliwych rozwiązań.
Spraw, by każdy był liderem
Podkreślaj atuty swoich najlepszych pracowników i informuj ich, że dzięki świetnym wynikom stawiasz ich za wzór innym. W ten sposób zawiesisz im wysoko poprzeczkę, a oni będą zmotywowani by nie zepsuć swojego wizerunku.
Zabieraj jednego z pracowników na lunch raz w tygodniu
Zaskocz ich – nie informuj, że ustalasz nowe zasady. Po prostu pewnego dnia podejdź do swojego podwładnego i poproś, by zjadł z Tobą lunch. To bardzo łatwy sposób na przypomnienie, że zauważasz i doceniasz jego pracę.
Okazuj uznanie i rozdawaj małe nagrody
W trakcie zebrania głośno komplementuj osiągnięcia pracowników. Organizuj wewnętrzne konkursy i zawody, a ich wyniki zapisuj w miejscu, do którego wszyscy mają dostęp. Doskonale sprawdzą się nagrody rzeczowe, które nie zrujnują firmowego budżetu – vouchery na kolację, do spa, trofea czy plakietki.
Wyprawiaj imprezy firmowe
Wspólna zabawa również może motywować. Należy zatem organizować pikniki firmowe czy przyjęcia urodzinowe członków załogi, a nie czekać aż do świąt by wydać przyjęcie dla personelu. Takie wydarzenia powtarzające się przez cały rok przypominają pracownikom, że są ważną częścią całości jaką jest organizacja.
Dziel się radościami… i troskami
Jeśli w firmie dzieje się dobrze – świętuj w towarzystwie personelu. W ten sposób dasz wszystkim do zrozumienia, że jesteś wdzięczny za ich ciężką pracę. Natomiast jeśli coś poszło nie tak jak planowałeś, podziel się porażką z pracownikami. Oczekując od podwładnych wysokiej wydajności, weź pod uwagę, że Twoja drużyna zasługuje na rzetelną informację o kondycji firmy. Bądź zatem uczciwy i szczery.
Z radami I. Pozina można oczywiście polemizować. Zapewne sprawdzają się one w przedsiębiorstwach charakteryzujących się przyjazną kulturą organizacyjną. Z kolei w firmach, gdzie pracownika traktuje się przedmiotowo, trudno oczekiwać zwiększenia motywacji w wyniku przymuszenia go do uczestnictwa w imprezie z okazji świąt, czy lunchu z nielubianym kierownikiem.
Zwolennikom motywacji niefinansowej polecamy książkę Daniela Pinka pt. „Driver. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację”. (Tutaj można obejrzeć film na ten temat)