Media w Australii żyją skandalem, który ujawnili dziennikarze tamtejszej telewizji. Autorzy programu Four Corners wraz ze swoimi kolegami z Fairfax Media przeprowadzili śledztwo dziennikarskie, które wykazało, że 7–Eleven–jedna z największych sieci handlowych prowadząca także stacje paliwowe mogła być zamieszana w wykorzystywanie swoich pracowników.

7–Eleven jest największym w Australii operatorem stacji paliwowych, posiadającym ponad 620 punktów sprzedaży. Większość z nich (ponad 450) to placówki działające na zasadach franczyzy. Dziennikarskie śledztwo wykazało, że pomiędzy franczyzobiorcami istniało nielegalne porozumienia, w wyniku którego pracownicy firmy byli zmuszani do pracy w ponadnormatywnym czasie, a ich pensje w wielu przypadkach nie osiągały nawet połowy wysokości płacy minimalnej.

W reakcji na wyniki dziennikarskiego śledztwa, dwaj najważniejsi ludzie w 7–Eleven czyli prezes Warren Wilmot i szef rady nadzorczej Russ Withers zapowiedzieli swoje natychmiastowe dymisje. Jak powiedział Warrem Wilmot cyt. „podjąłem decyzję o rezygnacji, kiedy uświadomiłem sobie na jaką skalę nasi franczyzobiorcy wykorzystywali zatrudniony personel.” Jak dodał cyt. „trudno było by mi dalej kierować firmą w obliczu takiego skandalu, więc powołanie nowego prezesa staje się oczywistą koniecznością.” Z kolei Russ Withers, który przed 38 laty zakładał 7–Eleven na kontynencie australijskim i pełnił funkcję szefa rady nadzorczej stwierdził cyt. „w obecnej sytuacji zadecydowałem się przyspieszyć planowane przekazanie sterów firmy w ręce Michaela Smith’a. W normalnych okolicznościach sukcesja nastąpiłaby za półtora roku.” Pomimo rezygnacji ze stanowiska, Russ Withers zachowa nadal duży wpływ na działalność firmy jako jeden z jej głównych udziałowców, a także poprzez fakt, iż nadal będzie pełnił niektóre funkcje w holdingu, którego częścią jest 7–Eleven.

W odrębnym oświadczeniu firma wyraziła chęć pełnego zbadania nadużyć popełnianych w swoich franczyzach. Zadeklarowano współpracę z rzecznikiem praw pracowników, a także zatrudniono firmę konsultingową Ernst & Young do przeprowadzenia audytu.