Znaczna część Brytyjczyków nie martwi się potencjalnymi skutkami Brexitu. Są jednak tacy, którzy już teraz zastanawiają się, jak po wystąpieniu kraju z Unii Europejskiej przeżyją do końca miesiąca. Dobrą wiadomość dla tych drugich przekazał ostatnio kanclerz skarbu Philip Hammond. Od nowego roku finansowego, czyli w przypadku Wielkiej Brytanii od kwietnia 2017 r. płaca minimalna (tzw. National Living Wage) wzrośnie o 4% do poziomu 7,5 £ za godzinę. Podwyżkę otrzymają wszyscy mieszkańcy Wysp, którzy ukończyli 25 lat.

Jak informuje CNN Money, około 1,8 mln brytyjskich pracowników otrzymuje płacę minimalną lub zarabia lekko powyżej tej kwoty. Takie dane publikuje niezależny organ doradczy Low Pay Commission. Natomiast oficjalne statystyki szacują, że wynagrodzenie poniżej płacy minimalnej dostaje 1,3% wszystkich pracowników zatrudnionych w Wielkiej Brytanii, co daje liczbę ok. 360 tys. osób. Część z nich wykonuje zajęcia umożliwiające pracodawcom na płacenie niższych pensji, pozostali są jednak przez nich oszukiwani. W związku z tym rząd planuje wydać 4,3 mln £ na rozprawienie się z nieuczciwymi zatrudniającymi.

Ostatnia podwyżka płacy minimalnej w Wielkiej Brytanii miała miejsce w kwietniu. Podniesiono ją wtedy z 6,70 £ do 7,20 £. Rząd zapowiedział już jakiś czas temu, że do 2020 roku płaca minimalna powinna wzrosnąć do poziomu 9 £ za godzinę, ale tylko pod warunkiem zrównoważonego wzrostu gospodarczego. Z dużą ostrożnością o podwyżkach wypowiadają się przedstawiciele biznesu. Argumentują, że wzrost płacy minimalnej do 9 £ zmusi wiele firm do podwyżek cen a także ograniczenia zatrudnienia. Zdaniem Marcusa Masona z British Chambers of Commerce, „rząd powinien brać pod uwagę panujący klimat ekonomiczny, a także poziom niepewności i trudności, z jakimi zmagają się obecnie przedsiębiorstwa”.

Podwyżka zapowiedziana przez rząd jest znaczna, choć zdaniem wielu specjalistów wciąż za niska. Według szacunków organizacji Living Wage Foundation, poziom płacy godziwej w Wielkiej Brytanii to 8,45 £ za godzinę, a w stolicy kraju – 9,75 £. Obecnie dobrowolnie, wyższe od minimalnych wynagrodzeń stawki,wypłacają swoim pracownikom takie firmy jak: IKEA, Lloyds, TSB, Biblioteka Brytyjska, Aviva czy kluby piłkarskie Chelsea i Everton.