We współczesnym świecie przedstawiciele różnych kultur mają wiele okazji do kontaktu. Zagraniczne studia czy współpraca z partnerem biznesowym z odległego kraju to najbardziej typowe przykłady. Podczas międzykulturowych spotkań należy spodziewać się rozmaitych trudności związanych z odmiennym językiem, zwyczajami, a nawet imionami. Właśnie w tym obszarze działa serwis założony przez Lindsay Jernigan, która pomaga Chińczykom w doborze zachodnio brzmiących imion.

Język chiński jest jednym z najtrudniejszych na świecie. Nic więc dziwnego, że obcokrajowcy mają problem z rozróżnieniem chińskich imion i nazwisk. W rezultacie wielu mieszkańców Państwa Środka decyduje się na przetłumaczenie własnego imienia na język angielski. Niestety zdarza się, że z powodu niedostatecznej znajomości języka Szekspira, ich wybór jest kuriozalny. Jernigan miała okazję przekonać się o tym, gdy pracowała w biurze nieruchomości w Szanghaju, a jej kolegami z pracy byli Jabłko i Łódka (ang. odpowiednio Apple i Boat). Dwudziestosześcioletnia Amerykanka zaobserwowała, że mimo wysokich kompetencji kolegów z pracy, jej rodacy oraz obywatele krajów zachodnioeuropejskich traktowali ich z pobłażaniem tylko z uwagi na nietypowe imiona. Stało się to dla niej inspiracją do założenia własnej spółki.

Jernigan uruchomiła serwis BestEnglishName.com, dzięki któremu Chińczycy mogą wybierać dla siebie najbardziej odpowiednie imiona. Należy zwrócić uwagę, że w Państwie Środka imieniu przypisuje się dużą wagę, ponieważ decyduje ono o życiowym szczęściu bądź nieszczęściu. Jak podaje CNN Money, z BestEnglishName.com Chińczycy mogą za jedyne 148 juanów (tj. około 22 dolary) upewnić się, czy z powodu źle dobranego imienia nie staną się obiektem żartów zachodnich współpracowników czy znajomych ze studiów.

Odkąd w zeszłym roku serwis rozpoczął działalność, z jego usług skorzystało 40 tysięcy osób, które po wypełnieniu kwestionariusza internetowego, otrzymały sugestie dotyczące wyboru imienia w języku angielskim. Kolejnych tysiąc osób wykupiło indywidualne konsultacje, podczas których wspólnie z Jernigan szukali najodpowiedniejszej wersji ich imienia. Serwis Amerykanki cieszy się dużym zainteresowaniem, co tylko świadczy o powszechności międzykulturowych kontaktów między Chinami a Zachodem.